پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

اولترا سانتریفیوژ برای استفاده در حوزه‎های بالادست نفت

قرارداد ساخت یک دستگاه سانتریفیوژ اولترا برای استفاده در حوزه بالادست صنعت نفت، میان پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان انرژی اتمی امضا شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، قرارداد ساخت یک دستگاه سانتریفیوژ اولترا برای استفاده در حوزه‌های بالادست صنعت نفت میان پژوهشگاه صنعت نفت و سازمان انرژی اتمی در حضور علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدرضا مقدم، معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری و سرپرست معاونت امور مهندسی این وزارتخانه، میان حمیدرضا کاتوزیان، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و علی اصغر زارعان، معاون سازمان انرژی اتمی عصر روز دوشنبه ۱۰ خردادماه به امضاء رسید.

۱۷ فروردین ماه سال جاری، پژوهشگاه و سازمان انرژی اتمی تفاهم‌نامه‌ای با هدف انجام مشترک خدمات مهندسی و عملیاتی، مشاوره‌ای، تحقیقاتی امضاء کردند. این تفاهم نامه دارای ۱۱ محور بوده و قرار است ۱۰ دستگاه سانتریفیوژ اولترا در حوزه بالادست در اختیار پژوهشگاه قرار گیرد.

بر همین اساس عصر امروز در مرحله اول این قرارداد طراحی، ساخت،‌ نصب و راه‌اندازی یک دستگاه از ده دستگاه سانتریفیوژ در دستور کار قرار گرفت.

گفتنی است با گذشت دو ماه از امضای تفاهم نامه و با تلاش دانشمندان و محققان انرژی هسته‌ای کشور، ۶۰ درصد از طراحی های کار به اتمام رسیده است و مابقی بر حسب قرارداد اجرا و عملیاتی خواهد شد.

دستگاه‌های سانتریفیوژ اولترا بر اساس استانداردهای بین‌المللی و تایید مراکز مرجع طراحی و ساخته می‌شوند و همچنین پس از امضاء تفاهم نامه بین این مجموعه و سازمان انرژی اتمی تقاضا‌های مختلفی به منظور انتقال فناوری از کشورهای خارجی صورت پذیرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.