پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

امضای تفاهم‎نامه بین روسیه و پاکستان در مورد انتقال گاز ایران

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزارت انرژی روسیه اعلام کرد، روسیه و پاکستان یادداشت تفاهمی در زمینه اجرای پروژه احداث یک خط لوله گاز زیر دریا از ایران به پاکستان و هند امضا کرده اند.

در این بیانیه آمده است: «این یادداشت تفاهم سازمان های مجاز را شناسایی می کند که از طریق آنها این پروژه از جمله در طی مطالعات اکان سنجی، شناسایی منابع، برنامه ریزی و تعیین مسیر خط لوله مورد حمایت قرار خواهند گرفت.»

آناتولی یانووسکی، معاون وزیر انرژی روسیه و شر افغان، از مقامات بلندپایه وزارت انرژی پاکستان این یادداشت تفاهم را در مسکو به امضا رسانده اند.

یانووسکی گفت، اکنون روسیه باید به ایران و هند در مورد امضای این یادداشت تفاهم اطلاع دهد و انتظار می رود پس از آن سندی مشابه با هند به امضا برسد.

این پروژه در سال ۲۰۱۳ به دلیل اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران به حالت تعلیق درآمد، اما در سال ۲۰۱۷ مجددا احیا شد. در نوامبر ۲۰۱۷، ایران و روسیه یادداشت تفاهمی به منظور حمایت روسیه از خط لوله انتقال گاز ایران به هند امضا کردند.

در ماه مارس، یک گروه کاری ایرانی- روسی در خصوص این پروژه اولین نشست خود را برگزار کرد.

به گفته یانووسکی، روسیه و پاکستان مشورت هایی را در مورد یک پروژه دیگر احداث خط لوله انتقال گاز ۱۱۰۰ کلیومتری شمال-جنوب مابین کراچی و لاهور جهت انتقال سالانه ۱۲.۳ میلیارد متر مکعب گاز انجام داده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.