پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

افزایش واردات نفت چین از آمریکا برای کاهش شکاف تجاری

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی که چین به دنبال افزایش واردات خود از آمریکا در سال جاری میلادی است، رشد خرید نفت این کشور در حال کمک به متوازن شدن تراز تجاری دو کشور است.

به لطف افزایش خرید نفت، میزان واردات چین از آمریکا در ۴ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱.۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. چین در آستانه ضرب الاجل تعرفه ای تعیین شده از سوی آمریکا (اواسط ماه ژوئن) پیشنهاد کرد که امسال خرید کالاهای آمریکایی را به میزان حدود ۲۵ میلیارد دلار افزایش دهد. نفت خام، زغال سنگ و محصولات کشاورزی از جمله کاهایی است که چینی ها قصد دارند وارداتشان از آمریکا را افزایش دهند.

بر اساس آمارهای رسمی، آمریکا در ۴ ماهه نخست امسال روزانه حدود ۳۳۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات به چین صادر کرده، که حدود ۱۲۰ هزار بشکه بیشتر از یک سال قبل است. این در حالی است که قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا در ۴ ماهه نخست امسال به طور متوسط ۶۳ دلار و ۷۷ سنت بوده، در حالی که این رقم در سال گذشته ۵۱ دلار و ۶۳ سنت بوده است.

مارا رابرتس، تحلیلگر موسسه بی ام آی ریسرچ گفت: «به دلیل افزایش قیمت نفت، رشد ارزش صادرات نفت آمریکا بسیار بیشتر از رشد حجم صادرات نفت این کشور به چین بوده است… بنابراین این به کاهش کسری تجاری آمریکا در مقابل چین کمک می کند.»

دولت ترامپ از سال گذشته به این طرف، کاهش کسری تجاری آمریکا در برابر چین را به عنوان یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است. مجموع صادرات کالاهای آمریکایی به چین در سال گذشته میلادی به ۱۳۰ میلیارد دلار رسید، در حالی که چین ۵۰۶ میلیارد دلار کالا به آمریکا صادر کرد. این به معنای کسری تجاری بیش از ۳۷۵ میلیارد دلاری آمریکا در برابر چین است.

با توجه به کاهش خرید نفت چین از خاورمیانه، احتمالا فضا برای افزایش بیشتر خرید نفت چین از آمریکا همچنان وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.