پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

افزایش ٢١ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران

0

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از افزایش ٢١ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در سپتامبر ٢٠١۶ خبر داد و قیمت نفت ایران در این ماه را ۴١,٣٩ دلار اعلام کرد.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت در جدیدترین گزارش خود از افزایش ٢١۴٠٠ بشکه‌ای تولید روزانه نفت ایران در سپتامبر ٢٠١۶ خبر داد. تولید نفت ایران در این ماه به ٣,۶۶۵ میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید مجموع ١۴ عضو اوپک در سپتامبر ٢٠١۶ نیز ٢٢٠ هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل از آن افزایش داشته و به ٣٣.٣٩۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. بر اساس این گزارش عراق بیشترین افزایش تولید و عربستان بیشترین کاهش تولید در ماه میلادی گذشته را داشته‌اند. تولید عراق در ماه سپتامبر ١٠۵ هزار بشکه در روز افزایش و تولید عربستان ٨٧ هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

این گزارش همچنین از کاهش قیمت نفت ایران در ماه سپتامبر خبر داده است. قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در این ماه به ۴١,٣٩ دلار رسیده که ٧٨ سنت از ماه قبل کمتر بوده است. متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ٩ ماهه نخست سال جاری میلادی نیز ٣٧.١۴ دلار اعلام شده است که حدود ١۵ دلار کمتر از مدت مشابه سال قبل از آن بوده است.

در همین حال در ٩ ماهه ژانویه تا سپتامبر ٢٠١۶ متوسط واردات نفت هند از ایران ۴١١ هزار ٩٠٠ بشکه در روز بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ٩٠,۵ درصدی داشته است.

واردات نفت ایران توسط هند در ماه سپتامبر با کاهش ۴,١ درصدی نسبت به ماه قبل از آن مواجه شد و به ۵۵٢ هزار و ٢٠٠ بشکه در روز رسید.

در عین حال واردات نفت هند از ایران پس از لغو تحریم‌ها ٢ برابر شده است. واردات نفت هند از ایران در ماه اوت به بالاترین رقم در ١۵ سال گذشته رسیده بود. بر اساس این گزارش در ٩ ماهه ژانویه تا سپتامبر ٢٠١۶ نیز متوسط واردات نفت هند از ایران ۴١١ هزار ٩٠٠ بشکه در روز بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ٩٠,۵ درصدی داشته است.

هند که ٨٠ درصد نیاز خود به نفت خام را از خارج تأمین می‌کند برای در امان ماندن از نوسانات بازار در حال ساخت مخازن ذخیره نفت در ٣ نقطه و به ظرفیت مجموع ٣۶,٨٧ میلیون بشکه است. این رقم معادل نیاز ٢ هفته‌ای هند به واردات نفت است.

واردات نفت ژاپن از ایران نیز در بازه زمانی ژانویه تا اوت ٢٠١۶، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ٢۵,٨ درصد افزایش یافت و به ٢١۶ هزار و ١٠١ بشکه در روز رسید.

تسویوشی کامه اوکا، مدیر اجرایی شرکت پالایشگاهی شوا شل گفت، این شرکت ۵۵ درصد از نفت وارداتی ژاپن از ایران در بازه زمانی ژانویه تا ژوئن را خریداری کرده است.

بر اساس آمارهای وزارت تجارت ژاپن، این کشور در نیمه نخست سال ٢٠١۶، روزانه ٢٠۵ هزار و ٨٧١ بشکه نفت از ایران خریده و این بدان معناست که در این دوره شوا شل روزانه حدود ١١٣ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است. کامه اوکا این خبر را در جریان کنفرانس مشترک خبری با شرکت ایدمیتسو کوسان، با موضوع تأخیر در خرید سهام سهام شرکت شوا شل اعلام کرد. بر اساس آمارهای وزارت تجارت ژاپن، واردات نفت خام این کشور از ایران در بازه زمانی ژانویه تا اوت، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ٢۵,٨ درصد افزایش یافته و به ٢١۶ هزار و ١٠١ بشکه در روز رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.