پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

افزایش مقاومت به خوردگی خطوط انتقال نفت با فناوری نانو

0

 

 

تهران- ایرنا- محققان مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش با همکاری یک شرکت تولیدی ایرانی برای افزایش مقاومت خطوط انتقال نفت و گاز در برابر خوردگی موفق به تولید چسب های حساس به فشار ضد خوردگی با خواص فیزیکی و مکانیکی بهبود یافته شدند.

 

به گزارش گروه علمی ایرنا، خوردگی در صنایع نفت و گاز، از اهمیت زیادی برخوردار است، با توجه به حجم زیاد لوله های مورد استفاده در این صنایع و نیز انتقال مواد به کمک این لوله ها، تعویض آن ها بسیار مشکل و انرژی بر است، به همین دلیل افزایش مقاومت لوله ها در مقابل خوردگی امری ضروری است که صنایع زیادی خواهان رفع این مشکل هستند.

جهت رفع این مشکل، طرحی در قالب یک پایان نامه مبتنی بر نیاز صنعت انجام شده که به طور اختصاصی به افزایش مقاومت به خوردگی لوله های مدفون انتقال نفت وگاز به کمک عایق کاری آن ها با چسب های حساس به فشار پرداخته است، در طراحی این چسب ها از فناوری نانو استفاده شده است.

سید ادریس حسینی، مجری طرح، نوار چسب های حساس به فشار ضد خوردگی به دلیل برخورداری از ویژگی هایی همچون قابلیت اعمال آسان ( در سایت و کارگاه ) و نداشتن محدودیت های مکانی جهت استفاده از این نوع پوشش، باعث شده بازارجهانی همواره تمایل بیشتری به استفاده از آن ها در صنایع مختلف داشته باشد.

حسینی ادامه داد: این چسب ها به عنوان پوشش اصلی و یا تعمیری در خطوط اصلی و علمک ها(در معرض دمای بالا) مورد استفاده قرار می گیرند، پوشش های نواری ضد خوردگی موجود در کشور دارای محدودیت دمای سرویس هستند و ممکن است از سطح جدا شوند، لذا با توجه به پایین بودن طول عمر مفید پوشش های موجود، نیاز به افزایش کیفیت آن ها و پایین آوردن هزینه های هنگفت تعمیر و تعویض لوله ها، به صورت جدی وجود دارد.

به گفته این محقق، تا کنون محصولات تولیدی شرکت های بزرگ آلمانی و آمریکایی در اختیار صنعت نفت، گاز و آب قرار گرفته است، از این رو در این طرح تلاش شده با تکیه بر دانش فنی متخصصین داخلی و علم رنگ و پلیمر، گامی به سوی ایجاد دانش فنی تولید این محصول با کارایی بالاتر و قابل رقابت با نمونه های خارجی برداشته شود.

حسینی بیان کرد: در واقع تلاش ما برای دستیابی به محصولی با گستره دمایی منفی ۱۰ درجه سانتی گراد تا ۸۰ درجه سانتی گراد بوده است، این محصول، باید تا دمای سرویس ۵۰ درجه سانتیگراد رفتاری مبتنی بر ساختار ترموپلاست و در بازه ی دمای سرویس ۵۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد رفتاری مبتنی بر ساختار ترموست را دارا باشد و بیشترین چسبندگی و پیوستگی(ارتقای خواص مکانیکی) ممکن را از خود نشان دهد.

وی افزود: این امر با تغییر در فرمولاسیون این چسب ها و استفاده از نانوذرات خاصی دنبال شده است، طبق نتایج آزمایش های صورت گرفته، این نانوذرات انسجام چسب و به طبع آن دمای سرویس محصول نهایی را بالا می برند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.