پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

افزایش تولید ۲۰ درصدی گاز در فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم،احمد ولی پور، سرپرست پالایشگاه ششم مجتمع گازی پارس جنوبی اظهار داشت: پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی در راستای انجام تعهدات و رسالت خود برای تأمین حداکثری گاز مصرفی کشور، همچنین ارزش آفرینی روز افزون در راستای رشد اقتصادی، از ابتدای سال جاری و به دنبال برنامه ریزی های انجام شده قبلی، اقدامات مؤثری انجام داده است.

وی افزود: این پالایشگاه در سه ماهه سوم سال جاری به میزان متوسط ۷.۵ میلیون متر مکعب در روز به نسبت سه ماهه دوم امسال خوراک بیشتری دریافت کرده است.

ولی پور با بیان اینکه “از اقدامات انجام شده در راستای افزایش ظرفیت پالایشگاه راه اندازی کمپرسور بازیافت گازهای سبک ( OFF GAS COMP ) در فاز ۱۵ و برنامه ریزی برای راه اندازی کمپرسور مشابه در فاز ۱۶ طی ماه های آینده است”، گفت: با راه اندازی هر کدام از این کمپرسورها روزانه ۰.۳ میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت تولید پالایشگاه اضافه می شود، همچنین از ارسال این مقدار گاز به فلر نیز جلوگیری خواهد شد.

سرپرست پالایشگاه ششم مجتمع گازی پارس جنوبی کاهش مصرف سوخت به میزان تقریبی ۰.۲ میلیون متر مکعب در روز را از دیگر اقدامات موفق ارتقای بهره وری این پالایشگاه عنوان کرد و اذعان داشت: با توجه به نوع طراحی، باید سوخت بویلرها از بخشی از گازهای ارسالی به سمت فلر تأمین می شد که با توجه به تکمیل نبودن این بخش، مجبور بودیم سوخت مورد نیاز بویلرها را به صورت مجزا تأمین کنیم که در حال حاضر با تغییر برنامه های ابزار دقیقی و کنترلی توسط نیروهای پالایشگاه، سوخت مورد نیاز بویلرها از همین مسیر تأمین شده و با جلوگیری از سوختن ۲۰ تن گاز، حجم گاز کمتری به سمت فلر می رود.

وی افزود: این اقدامات در مجموع باعث افزایش تولید و تزریق گاز به خط سراسری به میزان تقریبی ۹ میلیون متر مکعب در روز یعنی بیش از ۲۰ درصد افزایش تولید نسبت به سه ماهه دوم سال جاری شده است.

به نقل از تسنیم، پالایشگاه ششم پارس جنوبی در بخش خشکی فازهای ۱۵و۱۶ و در شرقی ترین نقطه مجموعه پالایشگاه های پارس جنوبی در منطقه عسلویه قرار دارد که افزایش ۲۰ درصدی تولید گاز در این پالایشگاه، به معنای افزایش ۲۰ درصدی تولید گاز شیرین در مجموعه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.