پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

افزایش برداشت از میدان های غرب کارون و پارس جنوبی اولویت ملی است

0

عضو مجمع نمایندگان خوزستان گفـت: وزارت نفت هم اکنون برنامه افزایش برداشت از میدان های غرب کارون و پارس جنوبی را پیگیری می کند در این میان منافع و مصالح کشور مطرح است بنابراین اجرای به هنگام الگوی جدید قراردادهای نفتی با اهمیت است.

همایون یوسفی در گفتگو با خبرنگار شانا درباره صنعت نفت و گاز آینده آن در ایران اظهار کرد: ایران با دارا بودن بیش از ١۵٨ میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت خام و بیش از ۳۳ تریلیون مترمکعب ذخایر گازی، از نظر مجموع ذخایر هیدروکربوری جایگاه ممتازی را در میان دیگر کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.

این نماینده مجلس دهم افزود: باوجود استخراج نفت از منابع نامتعارف یا ذخایر شیل، برآوردها نشان دهنده افزایش قابل توجه تقاضای انرژی و نقش موثر نفت و گاز در آینده جهان است. 

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان گفت: به دلایل زیست محیطی نقش گاز طبیعی به عنوان سوخت پاک منتخب قرن حاضر در سبد انرژی مصرفی جهان با اهمیت خواهد بود.

یوسفی، برداشت از میدان های مشترک نفت و گاز را مهمترین برنامه ایران در حوزه تولید دانست.  

وی  افزود: برخی از میدانهای نفت و گاز ایران با عراق، کویت، عربستان، قطر، امارات و عمان مشترک است.

یوسفی گفت: میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین ذخیره گازی جهان با قطر مشترک است، همچنین میدان گازی آرش با کویت و میدانهای نفتی اسفندیار، فروزان، فرزاد (A) و فرزاد (B) با کشور عربستان سعودی مشترک هست.

یوسفی افزود: برخی از میدان های نفتی نیز همجوار خط مرزی هستند.

وی گفت: با این وضع ایران به عنوان یکی از بزرگترین صاحبان ذخایر نفت و گاز دنیا باید بکوشد از طریق جذب سرمایه های لازم جایگاه خود را در بازار فروش و صادرات نفت و گاز دنیا با اولویت توسعه میدان های مشترک تقویت کند.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان افزود: برداشت از میدان های غرب کارون و پارس جنوبی هم اکنون در اولویت کاری دولت قرار دارد که از منظر فنی و اقتصادی این اولویت گذاری به درستی لحاظ شده است.

یوسفی گفت: در ماه های گذشته شاهد نصب سکوهای جدید در پارس جنوبی بودیم که باهدف دریافت گاز بیشتر از دریا شکل گرفت همچنین در خشکی ساخت پالایشگاه ها دنبال می شود بنابراین پیش بینی می شود برخی فازهای پارس جنوبی تا پایان امسال راه اندازی شود. 

نماینده اهواز در مجلس گفت: وزیر نفت ابراز امیدواری کرده است با برنامه در دست اجرا در غرب کارون تولید نفت این میدان ها امسال به حدود ٣٠٠ هزار بشکه در روز می رسد.

یوسفی افزود: وزارت نفت هم اکنون در حوزه تولید، ٢ اولویت ملی را دنبال می کند در این میان منافع و مصالح کشور مطرح هست بنابراین اجرای درست و به هنگام الگوی جدید قراردادهای نفتی با اهمیت است.

وی گفت: الگوی جدید قراردادهای نفتی باید سریع تر با لحاظ منافع و مصالح ملی نهایی شود و این تضادی با نظارت های عام و خاص مجلس و نهادهای نظارتی ندارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.