پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

افزایش اندک قیمت نفت در بازارهای جهانی

0

کاهش ذخیره سازی نفت خام در آمریکا و توافق عربستان و روسیه برای تشکیل گروه کاری، قیمت نفت را در هفته منتهی به ٩ سپتامبر اندکی افزایش داد.
به گزارش پایگاه اطلاعات وفناوری فراساحل ایران به نقل ازخبرنگار شانا، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ٩ سپتامبر (جمعه، ١٩ شهریورماه) با پنج سنت افزایش به ۴٣ دلار و ۶۵ سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت خام سبک ایران امسال تاکنون ٣٨ دلار و ۵٠ سنت برای هر بشکه بوده است.

قیمت نفت خام سنگین ایران با هفت سنت کاهش به ۴١ دلار و ٨۶ سنت برای هر بشکه رسید؛ که تنها نفت خام شاخصی بود که در هفته مورد بررسی با کاهش همراه شد؛ میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون ٣۶ دلار و ٣٢ برای هر بشکه بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به ۴٣ دلار و ٧٣ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، ١٢ سنت افزایش نشان می دهد.

به گزارش مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، هر بشکه نفت خام دبلیو تی آی آمریکا در هفته منتهی به ٩ سپتامبر با ۵٢ سنت افزایش، ۴۵ دلار و ۶۵ سنت برای هر بشکه معامله شد، همچنین قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال با ۶٧ سنت افزایش به۴٧ دلار و ۵١ سنت برای هر بشکه رسید.

قیمتهای نفت خام شاخص دوبی و عمان به ترتیب با ٢٩ و ٢۶ سنت افزایش به ۴۴ دلار و ۵٩ و ۴۴ دلار و ٨٢ سنت برای هر بشکه رسید.

کاهش ذخیره سازی نفت خام در آمریکا

عوامل متعددی در هفته مورد بررسی در تقویت قیمتها نقش داشتند که کاهش ذخیره سازی نفت خام یکی از آنهاست، بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، سطح ذخیره سازی نفت خام در این کشور در هفته منتهی به ٢ سپتامبر با ١۴ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه کاهش به ۵١١ میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه رسیده است.

کارشناسان دلیل اصلی این کاهش را کم شدن واردات به همراه پایین آمدن سطح تولید نفت خام در آمریکا می دانند. این در حالی بود که همزمان، پالایشگران فعال در این کشور با افزایش خوراک پالایشگاهی به میزان ٣١۵ هزار بشکه در روز، سطح خوراک نفت خام خود را به ١۶ میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در روز رساندند. واردات نفت خام که با ٢٠ درصد کاهش روبرو شده است، بیشتر به دلیل وقوع طوفان هرمین در خلیج مکزیک و مشکلات انتقال نفتکش ها بود.

توافق عربستان و روسیه برای تشکیل یک گروه کاری برای بررسی بازار نفت، افزایش تقاضای نفت در چین، اختلال در تولید نفت در میدان نفتی بوزارد در دریای شمال و اعلام تعمیرات برخی از میدانهای نفتی در آفریقا از عوامل موثر بر افزایش قیمت نفت در بازار بودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.