پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

افت ۱۶۰هزار بشکه‌ای تولید روزانه اوپک به‌دلیل تحریم نفتی ایران

1

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، عرضه نفت اوپک در ماه نوامبر به‌خاطر تحریم‌های آمریکا علیه ایران کاهش یافت، با وجود این بیشتر کمبود نفت ایران توسط عربستان و امارات در پاسخ به درخواست‌های دونالد ترامپ جبران شده بود.

اوپک که متشکل از ۱۵ کشور صادرکننده نفت است در نوامبر ۳۳.۱۱ میلیون بشکه در روز پمپ کرده که نسبت به ماه اکتبر ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است و برای اوپک بیشترین کاهش از دسامبر ۲۰۱۶ بوده است.

علی‌رغم تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران در این ماه، تولید اوپک فراوان بود. قیمت نفت ۳۰ درصد از اوایل ماه اکتبر کاهش یافته و دلیل آن نگرانی از عرضه بیش از نیاز بازار بوده است. اوپک و متحدانش مثل روسیه در ششم و هفتم دسامبر در وین برای مذاکره در مورد کاهش عرضه نفت دیدار می‌کنند.

با وجود تولید بی‌سابقه عربستان و روسیه، افزایش تولید آمریکا و پیش‌بینی‌هایی مبنی بر کاهش تقاضا در سال ۲۰۱۹ به‌خاطر رشد اقتصادی کندتر، برخی تحلیل‌گران باور نمی‌کنند که تولید کنندگان از تولید مازاد جلوگیری کنند.

استفان برناک از واسطه نفتی PVM گفت:« پیامد احتمالی نشست هفته آینده اوپک بیهوده خواهد بود. روسیه و عربستان توافق می‌کنند که تولید را کمتر از آنچه برای جلوگیری از یک عدم‌تعادل در عرضه نفت در اوایل ۲۰۱۹ لازم است، کاهش دهند».

کاهش تولید ایران

بیشترین کاهش تولید در اوپک در ماه نوامبر از طرف ایران بوده است.

صادرات روزانه ایران گاهی کمتر از یک‌میلیون بشکه در روز بود چون بازگشت تحریم‌های آمریکا شرکت‌های نفتی را از خرید نفت ایران بازداشت، با وجود این، مقدار صادرات ایران در نوامبر افزایش یافت. معافیت‌هایی که به هشت کشور خریدار نفت ایران داده شد، می‌تواند باعث صادرات بیشتر ایران در ماه دسامبر شود.

دومین کاهش عرضه مربوط به عراق بود. صادرات از پایانه‌های جنوبی عراق به‌خاطر هوای بد کاهش یافت. علی‌رغم اینکه بخشی از صادرات کرکوک در شمال پس از یک سال توقف از سر گرفته شد.

کمی هم کاهش تولید در لیبی و نیجریه وجود داشت. هر دوی این کشورها از قرارداد کاهش تولید معاف شده بودند. اوپک تصمیم دارد این دو تولیدکننده آفریقایی را در قرارداد تولید ۲۰۱۹ لحاظ کند.

بیشترین افزایش تولید متعلق به عربستان بود که تولیدش به ۱۱ میلیون بشکه در روز رسید. ترامپ عربستان و سایر تولیدکنندگان را تحت فشار گذاشته بود که قیمت بالای نفت را مهار و نبود نفت ایران را جبران کنند.

تولید امارات پس از یک جهش در ماه اکتبر به ۳.۳۵ میلیون بشکه در روز رسید. امارات اعلام کرده ظرفیت تولید نفت تا پایان سال به ۳.۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

عرضه نفت ونزوئلا هم پس از ماهها کاهش به‌خاطر بحران اقتصادی در کشور، به‌طور غیرمنتظره‌ای بالا رفت.

قبل از پیوستن کنگو به اوپک، هدف تولید این سازمان برای سال ۲۰۱۸، ۳۲.۷۸ میلیون بشکه بود. اگر کنگو را کنار بگذاریم، اوپک تقریباً همین مقدار را در نوامبر تولید کرد.

1 نظر
  1. mari می گوید

    خسته نباشید مرسی به خاطر این مطلب فوق العاده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.