پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

استفاده هند از جنگ تجاری آمریکا و چین برای معافیت از تحریم ایران

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فارساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، انتظار می رود جنگ تجاری میان آمریکا و چین اندکی از شدت تبعات تحریم های آمریکا علیه ایران بر هند بکاهد و برای شرکت های هندی این امکان را فراهم سازد که بخش از خرید نفت خود از ایران را بعد از ماه نوامبر نیز ادامه دهند.

شرکت یونیپک، وارد کننده اصلی نفت چین اوایل ماه جاری میلادی خرید نفت از آمریکا را متوقف ساخت. این اقدام سیگنالی برای پالایشگاه های چینی بود که تعرفه های تلافی جویانه چین علیه دولت آمریکا در راه است و شرکت های چینی از نفت آمریکا صرف نظر کنند.

هرچند پکن هفته گذشته نفت را از فهرست کالاهای آمریکایی مشمول افزایش تعرفه حذف کرد، اما بعید است این اقدام، استراتژی شرکت های چینی را تغییر دهد. ضمن اینکه پکن قصد دارد نفت آمریکا را همچنان به عنوان یک اهرم چانه زنی در مذاکرات بعدی حفظ نماید.

فعالان صنعت نفت می گویند، این وضعیت در هر حالت به نفع هند است. مدیران شرکت های پالایشگاه های دولتی هند گفتند، به دلیل سایه عدم قطعیت، پالایشگاه های چینی بعید است به زودی خرید نفت از آمریکا را از سر بگیرند. یک مدیر نفتی گفت: «۲ ماه زمان می برد که تانکرهای بارگیری شده در بنادر آمریکا به چین برسد و در این مدت احتمال اعمال تعرفه های جدید و متضرر شدن شرکت ها وجود دارد.»

چین بزرگترین مشتری نفت آمریکا در آسیاست. این کشور همچنین بزرگترین مشتری نفت ایران است. هند نیز دومین مشتری بزرگ نفت ایران است. این مدیر نفتی افزود: «اگر چین از آمریکا نفت نخرد، هند، که با افزایش سالانه ۵ تا ۶ درصدی تقاضا برای نفت روبروست و توانایی پالایش طیف متنوعی از انواع نفت ها را دارد، می تواند کاهش خرید نفت چین از آمریکا را جبران کند. دیگر خریداران آسیایی نظیر کره جنوبی، تایوان و تایلند ممکن است قادر نباشند تا این حد خرید نفت از آمریکا را افزایش دهند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.