پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

استفاده حداکثری از مواد شیمیایی ساخت داخل در نفت فلات قاره

سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت خبرداد استفاده حداکثری از مواد شیمیایی ساخت داخل در نفت فلات قاره ۲۵ شهریور

مقرر شده است با تعامل مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، شرکت نفت فلات قاره ایران و جهاد دانشگاهی، حداکثر مواد شیمیایی مورد نیاز نفت فلات قاره از محل تولیدات داخلی تامین شود.

ابراهیم طالقانی، سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران روز (چهارشنبه، ٢۴ شهریور ماه) در نشست مشترک بین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و جمعی از مدیران ارشد این شرکت با مدیران و روسای جهاد دانشگاهی، بر تقویت مناسبات و توسعه تعامل با اینمجموعه تحقیقاتی تاکید کرد و گفت: شرکت نفت فلات قاره ایران، فهرستی از مواد شیمیایی پرمصرف خود را اعلام کرده و مقرر شده جهاد دانشگاهی که در این زمینه صاحب تجربه است، روی تولید مواد شیمیایی این فهرست کار کند.

وی با بیان این که امیدواریم امکان تامین حداکثری مواد شیمیایی مورد نیاز شرکت نفت فلات قاره ایران از محل تولیدات داخلی فراهم شود، ادامه داد: بی شک جهاد دانشگاهی در این زمینه می تواند نقش بسزایی ایفا کند.

طالقانی با بیان این که شرکت ملی نفت ایران، پیشتر از پودر میکروبی ساخت جهاد دانشگاهی برای پاکسازی خاک های آلوده در خارگ استفاده کرده است، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی نسبت به ساخت ماده ای برای پاکسازی آب های آلوده به نفت اقدام کرده است که مقرر شد نمونه خود را آزمایش کنند و در صورتی که نتایج موفقیت آمیز باشد، شرکت ملی نفت این محصول را از آنان خریداری می کند.

استفاده از دمولسیفایر ساخت جهاد دانشگاهی در ٣ میدان نفتی

طالقانی گفت: جهاد دانشگاهی به تقاضای شرکت ملی نفت ایران، برای تعدادی از میدان ها دمولسیفایر (تعلیق شکن) ساخته که این نمونه های ساخته شده در سه میدان بی بی حکیمه، اهواز و ابوذر بطور موفق آزمایش شده است و تست آن در میدان چشمه خوش هنوز انجام نشده است.

وی ادامه داد: شرکت نفت فلات قاره ایران متعهد شده است ٣٠ درصد از نیاز میدان ابوذر به دمولسیفایر را از جهاد دانشگاهی تامین کند و این موضوع در باره میدان های اهواز و بی بی حکیمه نیز در حال مذاکره و نهایی شدن است.

به گفته این مقام مسئول، در صورت نهایی شدن این اقدام، از محل درآمدهای حاصل از فروش این محصول فناورانه، دمولسیفایر مورد نیاز برای دیگر میدان ها ساخته خواهد شد.

تجمیع تقاضای نفت برای سفارش ساخت دستگاه لوله مغزی سیار

طالقانی خاطرنشان کرد: با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جهاد دانشگاهی نسبت به ساخت لوله دستگاه مغزی لوله سیار نیز اقدام می کند.

وی درباره ساخت دستگاه لوله مغزی سیار با بیان این که جهاد دانشگاهی، یک دستگاه لوله مغزی سیار را ساخته و بطور موفق آزمایش کرده است، توضیح داد: در این زمینه نیز مقرر شده است نسبت به تجمیع تقاضای این دستگاه برای واگذاری ساخت تعداد مورد نیاز به جهاد دانشگاهی اقدام کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران صبح روز (چهارشنبه، ٢۴ شهریورماه) از مجتمع تحقیقاتی و ساخت صنعتی شهدای جهاد دانشگاهی بازدید کرد و از نزدیک در جریان دستاوردهای این مجموعه قرار گرفت.

 مجتمع تحقیقاتی و ساخت صنعتی شهدای جهاد دانشگاهی در ۵۵ کیلومتری آزادراه تهران- قزوین واقع شده است.

معاون وزیر نفت از مرکز ساخت ماشینهای الکتریکی، پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی، یارد مونتاژ دکلهای حفاری و بازوهای بارگیری نفت و مرکز ساخت مبدلهای الکتریکی این مجتمع تحقیقاتی بازدید کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.