پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

استراتژی اوپک قیمت نفت را افزایش می‌دهد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی‌رغم سقوط قیمت نفت در پایان سال گذشته، ممکن است استراتژی اوپک برای متعادل کردن بازار یک شکست به نظر برسد، ولی از آنجایی که به اعضای اوپک مربوط می شود، از نظر درآمد نفتی هنوز هم یک برگ برنده است.

قیمت نفت خام در لندن به اوایل سال ۲۰۱۷ بازگشته است، زمانی که اوپک شروع کرد به کاهش قیمت، یعنی بین ۵۰ تا ۶۰ دلار در هر بشکه. در این بین تولید بیش از حد آمریکا و تقاضای متزلزل سوخت تلاش‌های اوپک را خنثی می کند. این قیمت پایین تر از حدی است که اکثر اعضای اوپک برای متعادل کردن بودجه دولت هایشان نیاز دارند.

ولی در حالی که کاهش قیمت ممکن است یک علامت هشدار برای سازمان کشورهای صادرکننده نفت باشد، استراتژی محدود کردن تولید نتیجه دلخواه را داده است: درآمد بیشتر برای اقتصاد های وابسته به صادرات نفت.

مقدار اندک تولید نفت خام اوپک بر اساس میانگین قیمت یک سبد از نفت خام این گروه، ۳۳ درصد در سال گذشته رشد داشته و به ۸۲۶ میلیارد دلار رسیده است، چون کاهش تولید اوپک و متحدانش میانگین قیمت نفت را تقویت کرده‌است. درآمدهای واقعی بر اساس مقدار نفت صادر شده و نه کل نفت تولید شده محاسبه میشوند، پس مسلما کمتر هستند.

این موفقیت در ۲۰۱۹ ادامه پیدا کند یا نکند، مشخص نیست. قیمت نفت در بحبوحه نگرانی در مورد کاهش تقاضا به خاطر کندی رشد اقتصاد جهان، آغاز سختی در سال جدید داشت، مخصوصاً اینکه سیلی از نفت شیل آمریکا بازار را فرا گرفته است.

اگر کاهش قیمت ادامه یابد، اوپک با کاهش بیشتر تولید، این استراتژی خود را محکم تر می کند. شاید هم وقتش رسیده شیوه دیگری را امتحان کند مثل بازگشت به استراتژی تولید با شتاب کامل مانند سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶.

ولی ادامه همین مسیر هنوز هم بهترین گزینه است، حتی اگر قیمت نفت از حد فعلی بالاتر نرود و اوپک مجبور شود در کل سال تولید خود را پایین نگه دارد، همچنان در مسیر درآمد بیشتر نفت نسبت به دوره‌های قبل قرار دارد.

آخرین اخبار صنعت نفت را اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.