پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

استات اویل پیشتاز در پروژه‎های تزریق CO2

سکوی حفاری Songa Enabler متعلق به شرکت Statoil نروژ حفاری یک چاه تزریق گاز CO2 دیگر را در میدان فراساحلی Snøhvit در آبهای نروژ آغاز کرد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از مارین تایمز،این میدان گاز تنها پروژه LNG جهان است که CO2 در آن به طور مجزا محبوس شده و در ساختارهای دریایی ذخیره می شود.

این پروژه شامل حبس ۶۵۰ هزار تن CO2 در سال، معادل گاز خروجی ۴۰۰ هزار خودرو است. تاکنون چهار میلیون تن دی اکسید کربن میدان فراساحلی Snøhvit در ساختارهای زمین‎شناسی زیردریایی ذخیره شده است. نظارت دائمی بر گاز ذخیره شده انجام می شود تا از ورود آن به ذخایر اصلی گاز طبیعی اطمینان حاصل شود.

در سال ۲۰۱۳ پروژه جدیدی برای حفاری چاه‎های تزریق CO2 آغاز شد تا جایگزین تاسیسات تزریق قبلی شود که ممکن بود به کارگیری بیشتر آنها موجب ترکیب گاز طبیعی و دی اکسیدکربن شود.

در تابستان ۲۰۱۵ خطوط لوله و تاسیسات مورد نیاز تزریق CO2 نصب شدند و به شبکه پیشین میدان Snøhvit متصل شدند.

پس از نصب اولین تزریق کننده های CO2، حلقه چاه‎های تولید گاز جدیدی در این میدان حفر می‎شود. این میدان گازی تولید خود را در سال ۲۰۰۷ برای اولین بار آغاز کرد. انتظار می‎رود حفاری چاه های تزریق CO2 در این میدان تا کریسمس امسال به طول بیانجامد.

میدان Snøhvit نخستین میدان نروژ است که در آن همه تاسیسات تولیدی به صورت زیردریایی به کار رفته است. تجهیزات تولیدی این میدان در عمق ۲۵۰ تا ۳۴۵ متری سطح دریا و در بستر آب نصب شده اند. این تاسیسات به گونه ای طراحی شده‎اند که کشتی‎های ماهیگیری عبوری در این منطقه و این تاسیسات هیچگونه صدمه ای به یکدیگر وارد نکنند.

میدان Snøhvit ظرفیت تولید ۴.۲ میلیون تن LNG در سال را دارد. این مقدار گاز از طریق خط لوله زیردریایی به طول ۱۴۳ کیلومتر به خشکی منتقل می شود. ذخایر گازی این میدان می‎توانند تا سال ۲۰۵۵ تولید این میدان را تضمین نمایند.

تاسیسات مایع سازی گاز تولید شده در این میدان شمالی ترین تاسیسات LNG جهان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.