پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ازدیاد برداشت از میدان سروش

0

قرارداد اولین بسته کاری پروژه پژوهشی میدان‌محور طرح ازدیاد برداشت میدان سروش بین شرکت نفت فلات قاره ایران و دانشگاه صنعتی سهند تبریز منعقد شد.

این قرارداد روز دوشنبه ۲۴ اسفندماه به امضای مهندس سعید حافظی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران و دکتر رسول آذری خسروشاهی رییس دانشگاه صنعتی سهند تبریز رسید. در این مراسم همچنین قرارداد این دانشگاه با شرکت PANTERRA هلند به عنوان همکار خارجی این پروژه امضا شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، مهندس حافظی، در این مراسم در مورد پیش‌بینی افزایش تولید از میدان سروش گفت: میدان سروش در حالت طبیعی حدود ۵ درصد ضریب بازیافت خواهد داشت که در مقایسه با سایر میادین مشابه پایین‌تر است، بنابراین با انجام طرح‌های ازدیاد برداشت مناسب با استفاده از فن‌آوری‌های به روز بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش ضریب بازیافت معادل تولید حداقل ۱ تا ۱،۵ میلیارد بشکه نفت اضافه بر تولید طبیعی در میدان سروش امکان‌پذیر خواهد بود.
وی با بیان اینکه اواخر سال ۹۳ از سوی وزیر نفت قراردادهایی با عنوان طرح پژوهشی میدان‌محور با ۹ مرکز دانشگاهی و تحقیقاتی اعلام شده است، گفت: ۹ میدان از ۴ شرکت برای این منظور انتخاب و به ۷ دانشگاه به همراه پژوهشگاه ازدیاد برداشت و پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد. در این خصوص پس از برگزاری جلساتی در خصوص چگونگی اجرای این طرح کلان در شرکت ملی نفت ایران در نهایت در اسفندماه سال ۱۳۹۳ قراردادهای تحقیقاتی میدان محور برای این ۹ میدان بین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیران عامل ۹ شرکت تابعه و ریاست دانشگاه‌های مقابل منعقد شد.
وی افزود: برای شرکت نفت فلات قاره ایران ۵ میدان در نظر گرفته شده که در فاز اول میدان سروش انتخاب و برای ۴ میدان دیگر در سال‌های آینده اقدام خواهد شد. بر همین اساس در اسفندماه سال گذشته قرارداد ۱۰ ساله‌ای برای توسعه میدان سروش بین شرکت نفت فلات قاره ایران و دانشگاه صنعتی سهند تبریز منعقد شد. این طرح یک برنامه ۱۰ ساله بوده که در طول این ۱۰ سال، دانشگاه‌ها موظف هستند با همکاری مراکز تحقیقاتی و مشاوران خارجی قوی فعالیت‌ها و کارهای تحقیقاتی که منجر به ازدیاد برداشت می‌شوند را طی برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت انجام دهند تا تولید از میدان سروش افزایش یابد. وی افزود: در این قرارداد جهت هر چالش یک بسته کاری با شرح کار، مبلغ و زمان مشخص تعریف و اجرا می‌شود. مهندس حافظی گفت: در طول یک سال گذشته بعد از انعقاد قرارداد اصلی با دانشگاه صنعتی سهند، اطلاعات میدان بررسی و چالش‌ها و عناوین تحقیقاتی تقریباً استخراج و RFPهای مرتبط از جانب کارشناسان دانشگاه و امور فنی شرکت نفت فلات قاره ایران تعریف و در نهایت یک نقشه راه ازدیاد برداشت تدوین شده است که حول ۳ محور: ازدیاد برداشت در حوزه مخزن (‌برنامه بلندمدت)، افزایش تولید از چاه (کوتاه‌مدت) و بررسی مسائل و مشکلات تأسیسات سطح‌الارضی که می‌تواند در جهت تولید بهینه نفت به ما کمک کند (میان‌مدت) جلو خواهد رفت.
وی با بیان اینکه با توجه به میزان نفت در جا بالا و از طرفی ضریب بازیافت پایین در میدان سروش، برنامه ازدیاد برداشت در حوزه مخزن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: در این طرح کلان، این مقوله در مقایسه با سایر فعالیت‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته شده است. بر همین اساس برنامه اصلی ازدیاد برداشت در حوزه مخزن در ۴ فاز تعریف شده است که فاز اول آن ساخت و تکمیل مدل‌های شبیه‌سازی و غربال‌گری روش‌های ازدیاد برداشت، فاز دوم تکمیل کارهای آزمایشگاهی، فاز سوم طراحی و انجام پایلوت و فاز چهارم انجام پروژه در کل میدان در صورت عملکرد مثبت در مقیاس پایلوت است. در این راستا با توجه به حساسیت موضوع و دستورالعمل وزیر نفت که باید دانشگاه‌ها از مراکز تحقیقاتی و مشاوران طراز اول خارجی برای این منظور استفاده کنند، دانشگاه صنعتی سهند تبریز مذاکراتی با دانشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر خارجی انجام داد که در نهایت توافق‌های لازم با یک دانشگاه معتبر خارجی و شرکت Panterra هلند صورت گرفت. وی افزود: فاز اول پروژه ازدیاد برداشت به عنوان اولین بسته کاری این طرح ۱۰ ساله با هدف ساخت و تکمیل مدل‌های شبیه‌سازی و غربال‌گری روش‌های ازدیاد برداشت با شناسایی فن‌آوری‌های مرتبط با میدان سروش تدوین و نهایی شد که امروز شاهد امضای این قرارداد هستیم. این بسته کاری به صورت مشترک توسط تیم دانشگاه و شرکت Panterraانجام خواهد شد. مدت زمان این پروژه یک سال تعیین شده است و بعد از اتمام این فاز، در سال دوم فاز دوم با هدف طراحی و انجام کارهای آزمایشگاهی مرتبط با فن‌آوری‌های مناسب میدان سروش انجام می‌شود و امیدواریم انشالله طراحی فاز پایلوت را در سال سوم انجام و اجرا کنیم. با این شرایط می‌توان پیش‌بینی کرد که اولین نتایج حاصل از اجرای پروژه ازدیاد برداشت در سال‌های چهارم و پنجم حاصل شود. مهندس حافظی گفت: خوشبختانه این قرارداد به عنوان نخستین قرارداد در بین ۹ پروژه تحقیقاتی میدان محور شرکت ملی نفت است که به این صورت با دانشگاه به همراه مشاور و شریک خارجی (با شرح کار مشخص) منعقد می‌شود.
وی در خصوص مباحث چاه محور با بیان اینکه مشکل اصلی در میدان سروش، تولید آب بالا است، گفت: برنامه کنترل تولید آب از چاه‌های این میدان تدوین شده و امیدوارم با همکاری دانشگاه با خلق یا انتقال فن‌آوری مناسب در مدت زمان کوتاه بتوانیم با مدیریت و کنترل تولید آب، شرایط را جهت تولید بیشتر نفت فراهم شود. این موضوع به عنوان دومین بسته کاری بوده که دانشگاه صنعتی سهند تبریز با همکاری شریک دانشگاهی خارج از کشور مشغول تدوین پیشنهاد فنی و مالی آن هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.