پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

اختلاف در اوپک /هیچ کشوری مایل به کاهش تولید نفت نیست

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، اوپک و متحدانش به‌رهبری روسیه قرار است هفته آینده در وین در مورد تأثیر کند شدن رشد اقتصاد جهانی بر بازار نفت و افزایش عرضه نفت آمریکا رایزنی کنند.

در حالی که نیجریه و روسیه گفته‌اند، اعلام‌ اینکه آنها به هرگونه اقدام جمعی کاهش تولید نفت خواهند پیوست یا نه، خیلی زود است، خالد الفالح وزیر انرژی عربستان گفت، کشورش برای برقراری ثبات در بازار به‌ تنهایی اقدام به کاهش تولید نخواهد کرد.

فالح که در ابوجا سخن می‌گفت افزود، سیگنال‌هایی که در آستانه نشست ۶ دسامبر اوپک از جانب عراق، نیجریه و لیبی به گوش می‌رسد مثبت است، زیرا تمام وزرای عضو اوپک می‌خواهند ثبات را به بازار نفت برگردانند.

وی گفت: «ما هر کاری لازم باشد انجام خواهیم داد، اما این تنها در صورتی است که به‌صورت جمعی و در قالب یک گروه متشکل از ۲۵ کشور عمل کنیم… عربستان نمی‌تواند به‌تنهایی اقدام کند. ما این کار را به‌تنهایی انجام نخواهیم داد».

این در حالی است که روسیه تاکنون از پیوستن به هرگونه تلاشی برای کاهش تولید خودداری کرده و فالح نیز نگفته که آیا تغییری در موضع مسکو ایجاد شده است یا نه.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته کشورش با اوپک در ارتباط است، اما در عین حال از نفت بشکه‌ای ۶۰ دلار راضی است. پوتین قبلاً هم گفته بود روسیه از نفت بشکه‌ای ۷۰ دلار رضایت دارد.

وزیر نفت نیجریه هم گفته: خیلی زود است بخواهیم در مورد مشارکت نیجریه در هرگونه برنامه کاهش سخن بگوییم.

نیجریه و لیبی در سال ۲۰۱۷ به‌دلیل کم شدن رقم تولیدشان در نتیجه درگیری‌های داخلی، از توافق کاهش تولید مستثنی شده بودند، اما اکنون میزان تولید آنها ترمیم شده است. ایران هم تا حد زیادی از توافق کاهش تولید مستثنی شده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.