پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

اختلاف اوپکی عربستان و روسیه

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از میز نفت، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و برخی تولیدکنندگان غیراوپک به رهبری روسیه در چارچوب توافق کاهش تولید نفت که تا پایان سال ۲۰۱۸ معتبر است، اقدام به کاهش سطح تولید کرده اند. این کشورها در مجموع از ژانویه ۲۰۱۷ (دی-بهمن ۱۳۹۵) تولید خود را ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دادند.

این توافق موجب افزایش قیمت نفت به بیش از ۷۴ دلار در هر بشکه شده که بالاترین رکورد از نوامبر ۲۰۱۴ (آبان-آذر ۱۳۹۳) است.
کمیته وزارتی مشترک اوپک و غیراوپک که بر توافق مذکور نظارت می کند، پیش از نشست رسمی ماه ژوئن (خرداد-تیر) وزیران اوپک در وین، دیروز (جمعه) در جده تشکیل جلسه داد.

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در این جلسه گفت: توافق کاهش تولید نفت تا پایان امسال منقضی می شود و ما می توانیم در ماه ژوئن در کنار سایر موارد، مساله کاهش محدودیت تولید در طول سال جاری و اینکه آیا این امر از منظر بازار به مصلحت هست را بررسی کنیم.

برخی منابع خبری به رویترز گفتند: نواک دیروز در نشست پشت درهای بسته اوپک و غیراوپک به همتایان خود گفت که مسکو تا پایان امسال به توافق کاهش تولید نفت پایبند می ماند.

کمیته وزارتی مشترک اوپک و غیر اوپک اعلام کرد، موجودی انبارهای نفت کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (او ایی سی دی) در مارس ۲۰۱۸ (اسفند- فروردین گذشته) به ۲ میلیون و ۸۳۰ هزار بشکه رسیده که هنوز بالاتر از سطح آن پیش از سقوط قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ است.

سه منبع خبری هفته گذشته به رویترز گفتند: عربستان از افزایش قیمت نفت به بیش از ۸۰ دلار یا حتی ۱۰۰ دلار در هر بشکه خوشحال می شود و احتمال می رود در ماه ژوئن خواهان تمدید توافق کاهش تولید نفت باشد.

«خالد الفلیح» وزیر انرژی عربستان در نشست یاد شده گفت: پایبندی اوپک و غیراوپک در ماه مارس به توافق کاهش تولید نفت به ۱۴۹ درصد رسید.

وی افزود: موفقیت این توافق به (تقویت) روابط روسیه و عربستان کمک کرد.

«سهیل المزروعی» وزیر نفت روسیه نیز معتقد است، تولیدکنندگان نفت باید برای کاهش عرضه نفت به ائتلاف اوپک و غیراوپک بپیوندند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.