پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

احتمال واگذاری تمامی سهم قرارداد فاز ۱۱ به شرکت پتروپارس

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از تسنیم، دو سال از امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با کنسرسیومی به‌رهبری شرکت توتال فرانسه می‌گذرد. ۱۲ تیرماه سال ۹۶ بود که قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به‌ارزش ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌‌های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت پتروپارس به امضا رسید. توتال رهبری کنسرسیوم پروژه توسعه فاز ١١ پارس جنوبی را به‌عهده داشت و سهم این شرکت فرانسوی در این کنسرسیوم ۵۰.۱ درصد، سهم شرکت چینی CNPC به‌میزان ۳۰ درصد و سهم شرکت پتروپارس ۱۹.۹ درصد تعیین شد.

شرکت فرانسوی توتال در میانه سال گذشته رسماً کناره‌گیری از این قرارداد را اعلام کرد و شرکت‌های پتروپارس ایران و CNPCI چین در قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی باقی ماندند.

از میانه سال گذشته تاکنون، مذاکرات به‌صورت حضوری و غیرحضوری با شرکت CNPC چین ادامه دارد و پس از آنکه بیش از یک سال، اجرای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی معطل بدعهدی توتال فرانسه بوده، اکنون حدود یک‌سال است که این قرارداد معطل بدعهدی و عدم تعیین تکلیف شرکت CNPC چین است و در حالی که دو سال از امضای این قرارداد می‌گذرد، حتی یک پیچ هم در فرآیند توسعه این فاز بسته نشده است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان هفته گذشته در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: برای فاز ۱۱ پارس جنوبی به ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز داریم و علاوه بر آن برای اجرای فاز ۲ توانایی فنی انجام آن را نداریم و حتی یک مورد هم در منطقه اجرا نشده است که کاری کنیم فشار گاز در سر چاه افت نکند و بتوانیم تولید را با همان میزان قبلی ادامه دهیم.

وی افزود: برای اجرای فاز ۱۱ پارس جنوبی، قرارداد با سه شرکت امضا شد، توتال ۵۰ درصد، چینی‌ها ۳۰ درصد و پتروپارس ۲۰ درصد از قرارداد را تعهد کردند و قرار ما این بود که اگر توتال سهم خود را اجرا نکند قرارداد به طرف چینی منتقل شود بنابراین قرار شد چین ۸۰ درصد طرح را اجرا و بقیه را پتروپارس اجرا کند اما چین به هر علتی این کار را انجام نداده است بنابراین باید تکلیف خود را با این کشور روشن کنیم؛ از قرارداد خارج شود که اگر این‌گونه شود سهم او به پتروپارس ایران منتقل می‌شود و این موضوع اکنون در دستور کار سران سه قوه است که درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

زنگنه گفت: چین برای اجرای این طرح تقاضای تعلیق دوساله کرده است که ما آن را نپذیرفتیم و سعی می‌کنیم دوستانه این موضوع را حل کنیم و همه اینها برای فاز اول طرح است.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از تسنیم، با وجود در دستور کار قرار گرفتن طرح مسئله تعیین تکلیف قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی در جلسه سران قوا و مخالفت ایران با درخواست تعلیق دوساله چینی‌ها، احتمال واگذاری ۱۰۰درصدی سهم قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی به شرکت پتروپارس قوت گرفته است.

شنیده‌های غیررسمی حاکی از این است که وزارت نفت در پیشنهادی به شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با حضور سران قوا تشکیل جلسه می‌دهد، درخواست تأمین مالی قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی را از محل صندوق توسعه ملی ارائه کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.