پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

احتمال سقوط دوباره قیمت نفت

0

بانک آمریکایی Goldman Sachs اعلام کرد در صورتیکه اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای محدود کردن تولید نفت خود به توافق نرسند، این احتمال وجود دارد که قیمت جهانی نفت دوباره به سطح ۴۰ دلار برای هر بشکه سقوط کند.

به نقل ازگروه بین الملل مارین تایمز، کارشناسان بانک گلدمن ساکس آمریکا معتقدند که عدم پیشرفت در اجرای سهمیه بندی تولید نفت در میان اعضای اوپک و افزایش مخالفت میان آنها این احتمال را که در نشست ۳۰ نوامبر میان اعضای اوپک توافقی برای محدود کردن تولید نفت صورت نگیرد را بالا می برد.

بانگ گلدمن ساکس در گزارشی نوشت: “تا کنون عدم توافق میان اعضای اوپک موجب افت شدید قیمت نفت شده است، با در نظر گرفتن اینکه عوامل پایه ای تاثیرگذار بر قیمت نفت نیز ضعیف شده اند، هرگونه عدم توافق میان اعضای اوپک می تواند قیمت نفت را به مرز ۴۰ دلار برای هر بشکه بازگرداند.”

در همین حال هلیما کرافت، مدیر راهبرد کالا در موسسه RBC Capital Markets گفته است که قیمت نفت ممکن است به زیر بشکه ای ۴۰ دلار نیز سقوط کند، اما افزود هنوز احتمال رسیدن به توافق میان اوپکی ها وجود دارد. وی گفت: “فکر می کنم این کار را بکنند اما دقیقا توافق را قبل از ۳۰ نوامبر انجام خواهند داد.”

قیمت جهانی نفت در پایان معاملات روز سه شنبه (۱۱ آبان ۱۳۹۵) اندکی بهبود یافت. قیمت نفت برنت به بشکه ای ۴۹ دلار و قیمت نفت WTI آمریکا به ۴۷ دلار برای هر بشکه رسید.

از سوی دیگر، کشورهای تولید کننده نفت غیرعضو در اوپک نیز موافقت خود را با همکاری در زمینه محدودیت تولید نفت اعلام کرده اند اما تنها در صورتیکه اعضای اوپک ابتدا محدودیتی را اعمال نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.