پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

احتمال آغاز مذاکرات ایران و پاکستان برسر خط لوله صلح تا یک ماه دیگر

0

ایران و پاکستان ممکن است در ماه سپتامبر، مذاکرات بر سر چگونگی پیشبرد پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را که در ژوئن ۲۰۱۶ توسط دولت قبلی پاکستان کنار گذاشته شده بود، آغاز کنند.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، یک مقام ارشد دولت پاکستان گفت، هیئت ایرانی خواهان سفر به پاکستان بود، اما دولت موقت بر این اعتقاد است که هرگونه تصمیمی در مورد این پروژه باید توسط دولت منتخب بعدی اتخاذ شود.

وی افزود: «در ژوئن ۲۰۱۶، دولت پاکستان با کنار گذاشتن این پروژه، موجب رنجش خاطر مقامات ایرانی شد و از این رو تهران این پیام را ارسال کرد که ممکن است به دلیل عدم ایفای تعهد طرف پاکستانی، به داوری رجوع کند.»

«اکنون انتخابات در پاکستان به اتمام رسیده و به احتمال قوی حزب تحریک انصاف دولت را در اختیار خواهد گرفت.»

عمران خان، رئیس حزب تحریک انصاف که در انتخابات اخیر به پیروزی رسیده، قرار است روز ۹ اوت به عنوان نخست وزیر پاکستان سوگند یاد کند و فرآیند تشکیل کابینه هم در ماه جاری انجام خواهد گرفت.

این مقام پاکستانی افزود: «دو طرف دست به دست هم خواهند داد تا راهی را برای چگونگی احرای این پروژه با توجه به تحریم های آمریکا و رفتار تهاجمی دولت ترامپ بیابند.»

وی گفت، پاکستان امیدوار است ایران این پرونده را به دادگاه داوری نبرد، زیرا با توجه به تحریم های آمریکا، تامین مالی لازم برای لوله گذاری این پروژه غیرممکن بوده است. در صورتی که در بدترین سناریو، تهران این پرونده را به دادگاه لاهه ببرد، در آن صورت پاکستان گزینه دیگری جز دفاع از این پرونده به استناد حالت فورس ماژور نخواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.