پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

اجرای پیچیده‎ترین عملیات مهار چاه‎های دریایی در فاز ۱۳ پارس جنوبی

چاه شماره ۵ سکوی A فاز ۱۳ پارس جنوبی که در تصادف با شناور ۵۰ هزار تنی سنگاپوری دچار خسارات شدید شده بود طی یک عملیات بسیار پیچیده و منحصر به فرد مهار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اعلام این خبر افزود: سکوی ۱۳A که در دوم فروردین ماه ۱۳۹۴ بر اثر برخورد یک شناور تانکر دچار آسیب دیدگی جدی شده بود، با تشکیل کمیته بحران در همان ساعات اولیه حادثه وارد فاز اقدام اصلاحی شد.
پیام معتمد افزود: در ابتدا به علت وجود یک چاه فعال در مجموع چاه های حفاری شده این موقعیت لازم بود ضمن اطلاع از وضعیت نشتی احتمالی آن، چاه مذکور مهار شود که با تأیید عدم وجود نشتی و خطرات احتمالی ناشی از آن به واسطه وجود گاز ترش، با انجام غواصی های ابتدایی، میزان خسارات تخمین و از وضعیت سازه و چاه های آن در زیر آب اطلاعات اولیه کسب شد.
وی عنوان کرد: به سبب وجود جنبه های مختلف ایمنی، فنی و عملیاتی، حقوقی و نیز بیمه ای موضوع از طریق طرح و کنسرسیوم پیمانکاران با تشکیل کمیته های مختلف به صورت جداگانه پیگیری و به دلیل اولویت ایمنی نسبت به سایر موارد، با محوریت آن اجرا شد.
مجری طرح توسعه فاز ۱۳، پایش اولیه منطقه آسیب دیده در روز پس از حادثه و حصول اطمینان از عدم نشت گاز و میعانات در دریا، انجام فعالیت های متعدد غواصی و مشاهده ای و تصویر برداری از محل حادثه و انجام دو مرحله اسکن سه بعدی با استفاده از آخرین فناوری های روز دنیا در شرایط تحریم به منظور شناخت جامع عارضه و ثبت مختصات سازه تخریب شده را از جمله اقدامات پایه ای در راستای مدیریت و ساماندهی منطقه حادثه دیده ذکر کرد و گفت : در این راستا با انجام فراخوان و برگزاری جلسات متعدد فنی و اخذ نظرات صاحب نظران در مورد نحوه ایمن سازی تنها چاه زنده این موقعیت اقدام شد.
معتمد گفت: تدوین و نهایی سازی دستورالعمل ایمن سازی چاه و اخذ تأیید از مجاری ذیربط و شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه شناور، انجام مطالعه جامع ارزیابی و مدیریت ریسک عملیات بازیابی چاه، انجام مانورهای متعدد به منظور شبیه سازی فرایندهای واقعی در دریا و تأمین منابع مالی مورد نیاز به صورت علی الحساب جهت شروع عملیات مهار و بازسازی توسط شرکت ملی نفت ایران نیز پیرامون مدیریت این بخش صورت گرفت .
وی افزود: شرکت پتروپایدار ایرانیان به عنوان مدیریت کنسرسیوم فاز ۱۳، با حمایت کامل و واگذاری کار به پیمانکار حفاری طرح ” شرکت پتروگوهر فراساحل کیش” مسئولیت برنامه ریزی، هماهنگی با سرویس های حفاری، اجاره شناورهای لازم و تأمین متریال مورد نیاز کار را به این پیمانکار ایرانی سپرد.
مجری طرح فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: پیمانکار حفاری طرح فاز ۱۳ نیز در اجرای این عملیات سخت و پیچیده علاوه بر به کارگیری توان دیگر شرکت های داخلی نسبت به تأمین و تجهیز خود و سایر پیمانکاران حاضر در عملیات مطابق با یک برنامه ریزی دقیق اقدام کرد.
وی با بیان اینکه تمامی این فعالیت ها با هدایت و رهبری مدیریت فاز ۱۳ و همکاری سایر ادارات ستادی شرکت نفت و گاز پارس به خصوص مدیریت مهندسی نفت و گاز و مدیریت HSE صورت پذیرفت افزود: این عملیات طی دو بازه زمانی یک هفته ای با وجود شرایط بسیار بد جوی اسفند ماه در خلیج فارس نهایتاً به مهار موفقیت آمیز چاه شماره ۵ منجر شد.
معتمد در ادامه گزارش خود ضمن ابراز رضایت از تمام گروه های شرکت کننده در عملیات، اجرای موفق و غرور آفرین این عملیات با استفاده از پشتیبانی دکل حفاری سینا ۱ به همراه شناورهای قدرتمند، تیم حرفه ای غواصی اشباع و پیمانکاران متعدد ارائه دهنده خدمات حفاری را بی نظیر دانست و گفت : این عملیات برای اولین بار در ایران و خاورمیانه صورت گرفته و از معدود عملیات های مشابه انجام شده در سطح جهان است.
وی عنوان کرد: خاص بودن این عملیات به دلیل برقراری اتصالات پر فشار سطحی و زیر سطحی، تست کامل تجهیزات سرچاهی، بازیابی شیر ایمنی با ابزار هیدرولیک فشار بالا، تزریق گل حفاری و سیمان در عمق بیش از چهل متری زیر آب از طریق کریسمس تری و انجام کار در شرایط بسیار نامساعد جوی است.
مجری طرح توسعه فاز ۱۳ در پایان با اشاره به پیگیری ویژه طرح و کنسرسیوم در فعال سازی مجدد این موقعیت اعلام کرد که تا حداکثر یک ماه دیگر عملیات آوار برداری پایه سکوی ۱۳A در دریا آغاز و تا قبل از شروع زمستان ۱۳۹۵ پایه سکوی جدید که هم اکنون در بوشهر مقدمات ساخت آن فراهم شده در محل نصب خواهد شد.
هدف از طرح توسعه فاز ۱۳ پارس‌جنوبی تولید روزانه ۵۰میلیون مترمکعب گاز طبیعی شیرین شده، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه ۱.۱میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک صنایع پتروشیمی است.این پروژه ملی با همکاری کنسرسیومی از شرکت های پترو پایدار ایرانیان، مپنا و صدرا به صورت EPC در دست احداث است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.