پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

اتریش، یک میلیون بشکه نفت از ایران خرید

سفیر اتریش در ایران گفت: خرید نفت از ایران پس از مدت‌ها وقفه و با رفع تحریم‌ها، بار دیگر از هفته گذشته و با خرید یک میلیون بشکه آغاز شده است.
به نقل از ایرنا، فردریش اشتیفت، سفیر اتریش در ایران، امروز (سه‌شنبه، ششم مهرماه) در دیدار با استاندار گلستان در گرگان گفت: پیش از آغاز تحریم‌ها، اتریش سالانه ۵٠٠ میلیون یورو نفت از ایران خریداری می‌کرد، اما با آغاز تحریم‌ها، این مراوده متوقف و تا مدت‌ها مسکوت ماند، امیدواریم تبادلات تجاری دو کشور بار دیگر به دوران اوج خود بازگردد.

سفیر اتریش در ایران افزود: برای آسان‌تر شدن تجارت دو کشور، بزودی یک بانک اتریشی فعالیت خود را در ایران آغاز می‌کند که با راه اندازی این نمایندگی، مبادله پول‌های واردات و صادرات کالای دو کشور آسان‌تر خواهد شد.

اشتیفت ادامه داد: اتریش، نخستین کشور اروپایی بود که پس از پیروزی انقلاب و همچنین رفع تحریم‌ها، رئیس جمهوری خود را به ایران فرستاد تا حسن نیت خود را برای برقراری ارتباط دو سویه و مستمر با طرف‌های ایران ثابت کند.

وی عنوان کرد: ارتباط ایران و اتریش، ریشه تاریخی دارد که یک نمونه از این مراوده بلندمدت، سکونت حدود ۴٠ هزار ایرانی و فعالیت بیش از دوهزار پزشک ایرانی در اتریش است.

سفیر اتریش در ایران تصریح کرد: در سفر سال گذشته رئیس جمهوری اتریش به ایران، نقشه راه همکاری‌های بیشتر دوکشور تا سال ٢٠٢٠ ترسیم و فعالیت‌ها برای رسیدن به این هدف‌ها در بخش‌های محیط زیست و توسعه مراکز آموزش عالی و کشاورزی آغاز شد.

حسن صادقلو، استاندار گلستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط نزدیک گلستان با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان، گفت: دو سال پیش، راه آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان در مرز این استان با حضور روسای جمهوری سه کشور افتتاح شد و گلستان تبادلات تجاری تنگاتنگی با این کشورها، کشورهای حوزه CIS و چین پیدا کرد و بر اساس برنامه ریزی، حجم مبادلات با قزاقستان در آینده از یک میلیارد دلار کنونی به ١٠ میلیارد دلار خواهد رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.