پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ابراز تمایل ایران برای سرمایه‌گذاری در ساخت پالایشگاه در هند

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن اوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، سانجیو سینگ، مدیر شرکت ایندین اویل هند گفت، ایران تمایل دارد ۳۰۰ هزار کرور روپیه در توسعه پالایشگاه چنای سرمایه گذاری کند، اما سرنوشت کانال های بانکی برای ارسال چنین سرمایه گذاری ای به دلیل تحریم های آمریکا چندان مشخص نیست.

شرکت ایندین اویل قصد دارد طی ۵ تا ۶ سال آینده یک واحد پالایشگاهی جدید ۹ میلیون تنی احداث نماید.

به گفته سینگ، شرکت ملی نفت ایران که ۱۵.۴ درصد از سهام شرکت چنای پترولیوم را در اختیار دارد، علاقمند به مشارکت در توسعه این پروژه است.

«آنها آماده سرمایه گذاری هستند، اما اینکه این کانال ها برای سرمایه گذاری پس از آغاز تحریم ها قابل استفاده است یا نه امری است که ما از آن اطلاع نداریم.»

تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران از ۴ نوامبر اجرایی خواهد شد و بر اساس آن کانال های بانکی و حتی پرداخت ها به دلار یا یورو بابت خرید نفت از ایران مسدود خواهند شد.

شرکت ایندین اویل ۵۱.۸۹ درصد از سهام شرکت چنای پترولیوم را در اختیار دارد.

شرکت چنای پترولیوم در سال ۱۹۶۵ میلادی توسط دولت هند، شرکت آموکو و شرکت ملی نفت ایران با سهام ۷۴، ۱۳ و ۱۳ درصدی تاسیس شد.

پس از انحلال شرکت آموکو در سال ۱۹۸۵ دولت هند ۸۴.۶۲ درصد و شرکت ملی نفت ایران ۱۵.۳۸ درصد این شرکت را در اختیار گرفته اند.

سینگ در پاسخ به تاثیر تحریم های آمریکا بر خرید نفت از ایران هم گفت: «شرکت منابع کافی برای تامین عرضه جایگزین» دارد که می توانند هرگونه کمبود عرضه از جانب ایران را جبران کنند.

وی با بیان اینکه کانال های بانکی هنوز باز هستند گفت، شرکت ایندین اویل یک محموله نفت ایران را برای ماه سپتامبر ثبت سفارش کرده است. «ما خیلی خیلی به دقت وضعیت را رصد می کنیم. ما کاملا آماده هرگونه کاهش خرید نفت از ایران (به دلیل تحریم ها) هستیم.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.