پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ابراز تردید رویترز نسبت به رقم ذخایر نفت عربستان!

0

رویترز طی گزارشی با ابراز تردید نسبت به رقم ۲۶۰ میلیارد بشکه ای اثبات شده ذخایر نفت عربستان نوشت: عربستان از سال ۱۹۸۹ بالغ بر ۹۴ میلیارد بشکه نفت صادر کرده اما ذخایر نفتش در رقم ۲۶۰ میلیارد بشکه ثابت باقی مانده است.

به گزارش به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از تسنیم «چه مقدار نفت زیر شن های داغ عربستان سعودی خوابیده و چقدر طول می کشد این نفت تمام شود؟» این سوالی است که به مدت ۵ دهه ذهن کارشناسان نفتی را به خود مشغول کرده است.

بر اساس برآوردهای دولتی ارائه شده به سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، میزان ذخایر نفتی اثبات شده عربستان ۲۶۶ میلیارد بشکه است.

اگر این رقم دقیق باشد، عربستان خواهد توانست تا ۷۰ سال دیگر روزانه به طور متوسط ۱۰.۲ میلیون بشکه نفت تولید کند؛ یعنی همان مقداری که سال ۲۰۱۵ تولید می کرد.

اما تردید گسترده ای نسبت به برآوردهای رسمی وجود دارد. رقم این برآوردها بدون هیچگونه توضیحی به یکباره از ۱۷۰ میلیارد بشکه در سال ۱۹۸۷ به ۲۶۰ میلیارد بشکه در سال ۱۹۸۹ افزایش یافت.

رقم رسمی ذخایر نفت عربستان از آن سال تاکنون در رقم ۲۶۰ تا ۲۶۵ میلیار بشکه ثابت باقی مانده، در حالی که این کشور بر اساس آمارهای بی پی از آن موقع ۹۴ میلیارد بشکه نفت صادر یا مصرف کرده است.

اگر آمارهای دولتی دقیق باشند، عربستان شاهکار کرده و توانسته دقیقا همان مقدار نفتی را که مصرف کرده با کشف ذخایر جدید جایگزین کند یا اینکه ارزیابی خود از مقدار نفت قابل استحصال از میادین موجود را افزایش داده است.

اما بخش عمده میادین نفتی عظیم این کشور در فاصله سال های ۱۹۳۶ و ۱۹۷۰ کشف شده اند و از آن زمان تاکنون میادینی در این وسعت و اندازه کشف نشده اند.

بنابراین افزایش رقم اثبات شده ذخایر نفت عربستان احتمالا ناشی از افزایش برآوردها ازمقدار نفت قابل استحصال از ذخایر موجود است.

مشکل اینجاست که اطلاعات تفکیکی میادین نفتی عربستان و برآوردها از میزان ذخایر آنها جزو اسرار دولتی محسوب می شود و تنها گروه محدودی از دولتمردان به آنها دسترسی دارند و این آمارها قابل رساتی آزمایی نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.