پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آژانس بین المللی انرژی: اوپک به خواست خود رسید

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، آژانس بین المللی انرژی که وظیفه آن هماهنگ سازی سیاست های کشورهای صنعتی در زمینه انرژی است اعلام کرد، حجم ذخایر نفتی در کشورهای توسعه یافته ممکن است تا ماه می به رقم متوسط ۵ ساله برسد. این سطحی است که اوپک برای حجم ذخایر نفتی هدف گذاری کرده بود.

در گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی آمده است: «وظیفه ما نیست که از سوی کشورهای عضو توافق وین (توافق کاهش تولید) اعلام کنیم که ماموریت به انجام رسیده، اما اگر چشم انداز ما دقیق باشد، به نظر می رسد که این مر محقق شده است.»

اوپک روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که میزان ذخایر نفتی در کشورهای توسعه یافته تنها ۴۳ میلیون بشکه بالاتر از متوسط ۵ سال اخیر است. ارزیابی آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد که این رقم تا پایان ماه فوریه تنها ۳۰ میلیون بشکه بالاتر از متوسط ۵ سال اخیر بوده است.

آژانس بین المللی انرژی همچنین گفته، هرچند میزان تولید نفت تولید کنندگان غیر اوپکی در سال جاری میلادی ۱.۸ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت، اما این رقم برای تامین تقاضای جهانی که انتظار می رود ۱.۵ میلیون بشکه در روز یا حدود ۱.۵ درصد افزایش یابد کافی نخواهد بود.

اوپک در ماه مارس روزانه ۳۱.۸۳ میلیون بشکه نفت تولید کرد که پایین تر از رقم ۳۲.۵ میلیون بشکه ای تعیین شده برای سقف تولید این سازمان تا پایان سال است.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی همچنین آمده است: «برآوردهای ما نشان می دهد که اگر تولید نفت اوپک در سال جاری ثابت باشد و اگر چشم اندازهای ما برای تولید غیر اوپکی ها و تقاضا برای نفت بدون تغییر باقی بماند، میزان ذخایر نفت جهان در سه ماهه دوم تا پایانی امسال به میزان حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.