پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آمریکا سال میلادی آینده بزرگترین تولید کننده نفت جهان می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی که صنعت شیل آمریکا همچنان در حال افزایش سهم خود از بازار جهانی نفت است، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، آمریکا در دیرترین زمان، تا ۲۰۱۹ با پیشی گرفتن از روسیه به بزرگترین تولید کننده نفت جهان تبدیل خواهد شد.

فیث بیرول، مدیر آژانس بین المللی انرژی در توکیو گفت، آمریکا اگر امسال هم نتواند از روسیه پیشی بگیرد، «در سال آینده قطعا» بزرگترین تولید کننده نفت جهان خواهد شد.

تولید نفت آمریکا اواخر سال گذشته میلادی برای اولین بار از دهه ۱۹۷۰ تاکنون به بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز رسید و از میزان تولید عربستان فراتر رفت.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که میزان تولید نفت این کشور تا اواخر سال ۲۰۱۸ از ۱۱ میلیون بشکه در روز فراتر خواهد رفت.

اگر این پیش بینی محقق شود، میزان تولید نفت آمریکا از روسیه که هم اکنون اندکی کمتر از ۱۱ میلیون بشکه تولید می کند فراتر خواهد رفت.

بیرول افزود، وی انتظار ندارد که تا قبل از سال ۲۰۲۰ تولید نفت آمریکا به سقف خود برسد و اینکه وی تصور نمی کند تولید نفت آمریکا در طی ۴ تا ۵ سال آینده کاهش پیدا کند.

آمریکا همچنین به سرعت در حال افزایش صادرات نفت خود از جمله به بازار آسیاست و از این طریق سهم اوپک و روسیه از بازار آسیا را کاهش می دهد.

در همین حال، مابه التفاوت واردات نفت آمریکا نسبت به صادرات نفت این کشور در هفته گذشته ۱.۶ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴.۹۸ میلیون بشکه در روز (واردات) رسید که پایین ترین رقم از زمان ثبت داده های انرژی آمریکا در سال ۲۰۰۱ رسید. کاهش وابستگی آمریکا به واردات نفت نیز ضربه دیگری به اوپک محسوب می شود که از تامین کنندگان اصلی نفت آمریکاست.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.