پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آمارهای کلیدی بی پی از انرژی جهان

0
این گزارش رقم ذخایر اثبات شده نفت ایران را برای سال ۲۰۱۵ و تا پایان سال ۲۰۱۶ یکسان و برابر با ۱۵۸.۴ میلیارد بشکه عنوان کرده است.این درحالی است که در گزارش سال گذشته این رقم برای سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ معادل ۱۵۷.۸ میلیارد بشکه برآورد شده بود. به این ترتیب در این گزارش رقم ذخایر اثبات شده نفت ایران تصحیح و ۴۰۰ میلیون بشکه بر آن افزوده شده است.
شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم، یکی از بزرگ ترین شرکت‌های اکتشاف و استخراج نفت در جهان، شصت و ششمین گزارش خود موسوم به گزارش «مرور آماری انرژی جهان ۲۰۱۷ » را منتشر کرد.

در این گزارش می‌خوانیم:

*بخش نفت
*بر اساس جدیدترین برآورد این شرکت انگلیسی، ذخایر نفتی جهان در پایان سال ۲۰۱۶ به ۱.۷۰۶ تریلیون و ۷۰۰ میلیون بشکه رسیده است که از افزایش ۱۵.۲ میلیارد بشکه‌ای ذخایر نفت اثبات شده جهان در این سال نسبت به سال قبل از آن خبر می دهد. در پایان سال ۲۰۱۵ ذخایر اثبات شده نفت جهان ۱.۶۹۱ تریلیون بشکه اعلام شده بود.

*این گزارش رقم ذخایر اثبات شده نفت ایران را برای سال ۲۰۱۵ و تا پایان سال ۲۰۱۶ یکسان و برابر با ۱۵۸.۴ میلیارد بشکه عنوان کرده است.این درحالی است که در گزارش سال گذشته این رقم برای سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ معادل ۱۵۷.۸ میلیارد بشکه برآورد شده بود. به این ترتیب در این گزارش رقم ذخایر اثبات شده نفت ایران تصحیح و ۴۰۰ میلیون بشکه بر آن افزوده شده است.

*بر اساس این گزارش، ایران ۹.۳ درصد کل ذخایر نفتی اثبات شده جهان را در اختیار دارد و همچنان چهارمین مالک بزرگ ذخایر نفتی در جهان محسوب می شود.همچنین منطقه غرب آسیا ۴۷.۳ درصد کل ذخایر نفتی اثبات شده جهان را در خود جای داده است.

*ونزوئلا با ذخایر ۳۰۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون بشکه ای معادل ۱۷.۶ درصد کل ذخایر نفت جهان در رتبه نخست جهان از این نظر و عربستان با ۲۶۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بشکه در رتبه دوم و کانادا با ۱۷۱.۵ میلیارد بشکه در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند.

*آمریکا با ذخایر ۴۸ میلیارد بشکه‌ای ۲.۸ درصد کل ذخایر جهان را در اختیار دارد. چین نیز با دارا بودن ذخایری برابر با ۲۵.۷ میلیارد بشکه نفت، ۳.۵ درصد ذخایر نفتی جهان را به خود اختصاص داده است. این گزارش میزان ذخایر نفتی روسیه ۱۰۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون بشکه و عراق ۱۵۳ میلیارد بشکه عنوان کرده است.

*تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن ۷۰۳ هزار بشکه در روز یا ۱۸ درصد افزایش یافته است. تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ روزانه ۳.۸۹۷ میلیون بشکه برآورد شده بود. تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ نیز نسبت به سال ۲۰۱۴ با افزایش ۴.۵ درصدی مواجه شده بود.

*میزان تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ معادل ۵ درصد کل تولید نفت جهان بوده است. ایران در سال ۲۰۱۵ هفتمین تولید کننده بزرگ نفت جهان بود که این جایگاه در سال ۲۰۱۶ به چهارم ارتقا یافته است.

*این شرکت انگلیسی، متوسط تولید نفت جهان در سال ۲۰۱۶ را ۹۲.۱۵۰ میلیون بشکه در روز برآورد کرده است. تولید نفت جهان در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال پیش از آن ۴۴۶ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

*متوسط تولید نفت جهان در سال ۲۰۱۵ روزانه ۹۱.۷۰۴ میلیون بشکه در روز اعلام شده بود.
آمریکا با تولید ۱۲.۳۵۴ میلیون بشکه نفت در روز رتبه نخست را از این نظر به خود اختصاص داده است.
کشورهای عربستان با ۱۲.۳۴۹ میلیون بشکه در روز و روسیه با ۱۱.۲۲۷ میلیون بشکه به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

*پالایش
*ظرفیت پالایشگاهی ایران از سال ۲۰۱۳ تاکنون بدون تغییر و در سطح ۱.۹۸۵ میلیون بشکه در روز باقی مانده است. ظرفیت پالایشگاه های ایران تنها ۲ درصد از کل ظرفیت پالایشگاه های جهان را تشکیل می دهند. این درحالی است که به دنبال تشدید تحریم‌های غرب، افزایش پالایش نفت در داخل یکی از اقداماتی بوده است که ایران در واکنش به تحریم نفتی غرب انجام داد و ظرفیت پالایشگاهی کشور از ۱.۹۵۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۲ به ۱.۹۸۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۳ افزایش یافت که از این سال تاکنون تغییری نکرده است.

*میزان نفتی که در پالایشگاه های کشور در سال ۲۰۱۶ پالایش شده است نسبت به سال پیش از آن ۱.۳ درصد افزایش یافته و به ۱.۸۹۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. در سال ۲۰۱۵، روزانه ۱.۸۶۷ میلیون بشکه در روز نفت در کشور پالایش شده بود.

*بر اساس برآورد بریتیش پترولیوم، آمریکا با ظرفیت پالایشگاهی ۱۸.۶ میلیون بشکه در روز، چین با ۱۴.۲ میلیون بشکه در روز و روسیه با ۶.۴ میلیون بشکه در روز، ۳ کشور بزرگ پالایش‌کننده نفت خام در جهان به شمار می‌روند.
کل پالایشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۶، ظرفیتی معادل ۹۷.۴ میلیون بشکه در روز برای پالایش نفت خام داشته‌اند که این ظرفیت نسبت به سال ۲۰۱۵ تنها ۰.۵ درصد افزایش یافته است.

*بخش گاز
*حجم کل ذخایر گازی جهان در پایان سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۸۶.۶ تریلیون مترمکعب برآورد شده است که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۱.۲ تریلیون مترمکعب کاهش یافته است. ذخایر گازی جهان در پایان سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۸۵.۴ تریلیون مترمکعب برآورد شده است.

*حجم ذخایر گازی ایران در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ معادل ۳۳.۵ تریلیون مترمکعب عنوان شده است که این رقم در گزارش سال گذشته برای سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۴ معادل ۳۴ تریلیون مترمکعب برآورد شده بود.به این ترتیب بریتیش پترولیوم، برآورد خود از میزان ذخایر گازی ایران را کاهش داده است و سهمی که برای ایران از کل ذخایر گازی جهان برابر با ۱۸.۲ درصد عنوان کرده بود به ۱۸ درصد کاهش داده است.

*ایران همچنان بزرگترین دارنده ذخایر گازی جهان به شمار می رود.روسیه پس از ایران با ذخایر ۳۲.۳ تریلیون مترمکعبی در رتبه دوم و قطر با ۲۴.۳ تریلیون مترمکعب در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند.

*تولید گاز ایران در سال ۲۰۱۵ نیز نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش ۵.۷ درصدی را شاهد بود. سهم ایران از کل تولید گاز جهان در سال گذشته میلادی ۵.۷ درصد بوده است و ایران در سال ۲۰۱۵ با کنار زدن قطر سومین کشور تولیدکننده گاز در جهان شده بود در سال ۲۰۱۶ این جایگاه را حفظ کرد. تا سال ۲۰۱۴، ایران پس از آمریکا، روسیه و قطر، چهارمین کشور تولیدکننده گاز در جهان بود که این جایگاه در سال ۲۰۱۵ میلادی یک پله ارتقا پیدا کرده است.

*آمریکا با تولید ۷۴۹.۲ میلیاردمترمکعب گاز بزرگترین تولید کننده گاز جهان شناخته شده و روسیه با ۵۷۹.۴ میلیارد مترمکعب در رتبه دوم قرار دارد. قطر با تولید ۱۸۱.۲ میلیارد مترمکعب پس از ایران در رتبه چهارم قرار دارد.

*تولید گاز جهان نیز در سال ۲۰۱۶ افزایش داشته و به طور متوسط به ۳۵۵۱.۶ میلیارد مترمکعب رسیده است. تولید جهانی گاز در این سال نسبت به رقم ۳۵۳۰.۶ میلیارد مترمکعبی سال پیش از آن ۲۱ میلیارد مترمکعب افزایش داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.