پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آمادگی ایران برای صادرات نفت و فرآورده های نفتی به غنا

0

وزیر نفت از آمادگی ایران برای صادرات نفت و فرآورده های نفتی به غنا خبر داد و گفت: یادداشت تفاهم همکاری میان دو کشور ظرف امروز یا فردا امضا می شود.
به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه بعد ازظهر (یکشنبه، ٢۵بهمن ماه) پس از دیدار با امانوئل آرما کوفی بواه، وزیر انرژی و نفت غنا با اشاره به این که دیدار و گفتگوی امروز همسو با سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران و توسعه روابط با کشورهای آفریقایی است، تصریح کرد: غنا مقدار ناچیزی نفت تولید می کند و هنوز بخش عمده ذخایر این کشور شناسایی نشده و از ظرفیتهای خود استفاده نکرده است.

وی با بیان این که این کشور به واردات نفت به میزان اندکی نیازمند است، افزود: در دیدار امروز وزارت نفت برای صادرات نفت و فرآورده های نفتی به این کشور اعلام آمادگی کرد.

زنگنه با بیان این که قرار است بزودی هیئتی از ایران به این کشور سفر کند تا به آنها در بخش پایین دستی، پالایشگاهها و شبکه توزیع کمک کند، تصریح کرد: آنها همچنان خواستار آموزش نیروی انسانی از سوی ایران شدند و قرار است دو کشور در این زمینه با هم همکاری کنند.

وی با بیان این که یادداشت تفاهمی برای همکاری میان دو کشور در حال تهیه است که ظرف امروز یا فردا امضا می شود، یادآور شد: در این یادداشت تفاهم چارچوبها نوشته شده و قرار است بر اساس آن پیگیریهای بعدی صورت گیرد.

وزیر نفت تاکید کرد: ما علاقه مندبه توسعه روابط با کشور غنا هستیم.

به گزارش شانا، جان درامانی ماهاما، رئیس جمهوری غنا شامگاه شنبه (٢۴ بهمن ماه) وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی قرار گرفت؛ این نخستین سفر رئیس جمهوری غنا به ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و نخستین سفر رئیس جمهوری یک کشور آفریقایی به تهران پس از اجرای برجام است.

در همین باره، اکبر خسروی نژاد، رئیس اداره غرب آفریقای وزارت امور خارجه اعلام کرده بود: در سفر هیئت غنا به تهران افزون بر بیانیه مشترک دو کشور، دو قرارداد در حوزه کشاورزی و استاندارد میان مقامهای تهران و آکرا امضا می شود؛ افزون بر این که مقامهای دو طرف درباره امضای پنج تا ۶ سند در زمینه همکاریهای نفتی، انرژیهای تجدید پذیر در بخش خصوصی و دولتی در حال مذاکره و رایزنی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.