پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آشنایی با منطقه عملیاتی لاوان

  • آشنایی با منطقه عملیاتی لاوان

جزیره لاوان در فاصله ۱۸ کیلومتری از سواحل جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس واقع گردیده است، این جزیره با طول تقریبی ۲۵ کیلومتر و عرض حداکثر ۵ کیلومتر دارای مساحتی بالغ بر ۹/۷۵ کیلومتر مربع می باشد.

با اکتشاف نفت در خلیج فارس و فعال شدن شرکت لاپکو در سال ۱۳۴۶ استخراج نفت دراین منطقه نفتی نخستین بار، عملیاتی گردید. در حال حاضر این منطقه از تولیدی به میزان ۱۰۵ هزار بشکه در روز برخوردار است.

  •  میادین نفتی منطقه لاوان به شرح ذیل می باشند :

۱- میدان مشترک سلمان : این میدان در ۱۴۴ کیلومتری جنوب جزیره لاوان واقع شده است، میدان سلمان دارای یکی از بزرگترین تأسیسات نفتی در خلیج فارس بوده و با میدان ابوالبوخوش (ابوظبی) مشترک می باشد و به همین دلیل بهره برداری و تولید از این میدان همواره مورد توجه خاص قرار داشته است.
میدان سلمان دارای ۴۴ حلقه چاه نفتی و ۱۰ حلقه چاه تزریق آب می باشد. ظرفیت تأسیسات آن حدود ۲۲۰ هزار بشکه نفت و مواد همراه است. نفت تولیدی بوسیله خط لوله ۲۲ اینچ دریایی به تأسیسات خشکی جزیره لاوان جهت فرآورش و ذخیره سازی ارسال می گردد. در طول جنگ تحمیلی سکوی سلمان بارها مورد تهاجم هواپیماهای عراقی قرار گرفت و در نهایت توسط نیروهای متجاوز آمریکایی، این مجتمع دریایی بکلی منهدم گردید. با پایان جنگ از اولین الویت های بازسازی صنعت نفت, ساخت و راه‌اندازی سکوی سلمان بود که با پشتکار و اراده بی نظیر متخصصان ایرانی در سال ۱۳۷۱ این مهم انجام و پس از بازسازی کامل، به بهره برداری رسید.

۲- میدان رسالت : این میدان در جنوب و در فاصله ۹۳ کیلومتری از جزیره لاوان قرار دارد و دارای ۱۴ حلقه چاه است، تولید روزانه از این میدان نیمه فعال و در حال حاضر ۸ هزار بشکه نفت می باشد. میدان رسالت در دوران جنگ تحمیلی بارها مورد بمباران هواپیماهای متجاوز عراقی واقع و خسارات کلی به آن وارد گردید.از طرح های در دست اقدام این شرکت بازسازی و تکمیل بهره برداری از این میدان می باشد.

۳- میدان رشادت : این میدان در حدود ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان واقع شده و دارای سه مجموعه سکو به نام های : رشادت ۷، رشادت ۴ و رشادت ۳ بوده است.

سکوی رشادت۷ : بارها از سوی هواپیماهای متجاوز عراقی مورد حمله واقع گردید و در نهایت این سکو در اثر تجاوز نیروهای آمریکایی بکلی منهدم گردید.

سکوی رشادت ۴ : این سکو که در ۴ کیلومتری شمال سکوی رشادت ۷ واقع گردیده و دارای ۱۴ حلقه چاه با تولید روزانه ۸ هزار بشکه نفت می باشد. نفت این سکو توسط خط لوله ۱۸ اینچ همراه با نفت میدان رسالت جهت ذخیره سازی به لاوان ارسال می شود. این سکو نیز مورد هجوم نیروی دریایی آمریکا قرار گرفت و به ویرانه ای تبدیل گردید، لیکن با همت بلند صنعتگران این شرکت بطور موقت راه اندازی شد.

 سکوی رشادت ۳ : این سکو فاقد تأسیسات اقامتی بوده و با داشتن تنها یک حلقه چاه غیر فعال در حال حاضر بعنوان سکوی مشعل مورد استفاده می باشد.

۴-  میدان گازی لاوان : با تعمیق چاه حفاری شده قبلی در دهه ۱۳۴۰ و حفر یک حلقه چاه جدید وجود ۸ تا ۱۲ TCF(تریلیون فوت مکعب) گاز طبیعی در این میدان تأیید و حفاری چاه های بعدی شروع و توسعه میدان در دست اقدام است.

۵- میدان نفتی بلال : این میدان در ۹۳ کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان قرار دارد و پس از خاتمه مراحل اجرایی، در غالب پروژه های بیع متقابل در نیمه دوم سال ۱۳۸۱ به بهره برداری رسید. نفت این سکو با ظرفیت ۴۰ هزار بشکه در روز توسط خط لوله ۱۴ اینچ زیر دریا جهت ذخیره سازی به جزیره لاوان ارسال می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.