پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آسیب دیدگی خط لوله فاز ۱۶و ۱۹ پارس جنوبی

0

 تولید گاز از پارس جنوبی به دلیل توقف تولید گاز از یکی از سکوهای فاز ۱۶ پارس جنوبی کاهش پیدا کرده است.

ظاهرا علت توقف تولید، آسیب دیدگی خط انتقال گاز ترش از دریا به خشکی است، مجری فاز ۱۶ پارس جنوبی در رابطه با این حادثه می‌گوید علت این حادثه هنوز مشخص نیست و کارشناسان در حال بررسی علت این حادثه هستند.

ظاهرا عملیات بازسازی و تعمیر این خط لوله در حال انجام است که پس از بازسازی تولید گاز از این سکو از سر گرفته خواهد شد.

در همین رابطه یک منبع آگاه در شرکت تاسیسات دریایی به خبرنگار فارس گفت: علت حادثه آسیب دیدگی در خط لوله فاز ۱۶ نیز اصابت لنگر کشتی به این خط لوله است اما نظر دقیق‌تر باید از سوی مسئول فاز ۱۶ پارس جنوبی اعلام شود.

با این حال عده ای دیگر از کارشناسان صنعت نفت اعلام کرده بودند این خط لوله نیاز به پیگرانی داشته و آسیب دیدگی به دلیل فرسوده بودن خط لوله انتقال گاز ترش بوده است.

به گزارش خبرنگار فارس جمعه سه هفته گذشته نیز در اثر برخورد لنگر یکی از کشتی های عبوری با خط لوله دریایی فاز ۱۹ که وظیفه انتقال گاز از سکو به ساحل را داشت، شکستی در این خط لوله رخ می دهد که بعد از اقدامات اولیه، انتقال گاز از این خط لوله قطع می شود.

پیگیری های خبرنگار فارس حاکی است در حال حاضر پالایشگاه فاز ۱۹ و همچنین فاز ۱۵ و  ۱۶ بخشی از گاز فازهای ۶،۷،۸ را پالایش می‌کنند و ظاهرا برای بازسازی این خطوط لوله ۲ ماه زمان نیاز است تا شرایط به حالت نرمال بازگردد.

محمدرضا هنرور، مدیر نصب شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی در این خصوص می‌گوید: عبور و مرور قایق‌های صیادی و لنگر‌اندازی‌های آنها موجب شده تا در برخی فازها همچون فاز ۱۵و ۱۶، فاز ۱۲ نشتی در خطوط لوله انتقال گاز ترش و انتقال گلایکول ایجاد شود.

وی ادامه می‌دهد: خط لوله ۳۲ اینچ انتقال گاز ترش از فاز ۱۶ پارس جنوبی که به دلیل لنگراندازی یکی از قایق‌های صیادی دچار آسیب شده بود اخیراً مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته است، اما خط لوله ۴ اینچ انتقال گلایکول فازهای ۱۵ و ۱۶ و خط لوله ۴ اینچ فاز ۱۲ پارس جنوبی در حال حاضر نشتی دارد که تیمی از متخصصان داخلی در حال نشت یابی و تعمیر این خطوط هستند.

جالب است بدانیم که آسیب دیدن این خطوط و نشتی ناشی از آن اولین بار نیست رخ می‌دهد به طوری که به گفته این مقام مسئول در شرکت تاسیسات دریایی خط لوله ۴ اینچ فاز ۱۲ پارس جنوبی پیش از این سه بار دچار نشتی شده بود که هر بار مورد تعمیر قرار گرفت و اکنون باز هم دچار نشتی شده است که رفع این مشکل در دست اقدام است.

این مقام مسئول همچنین از آغاز نشت‌یابی خطوط لوله فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی خبر داد و گفت: نشت‌یابی خطوط لوله فاز ۱۹ نیز در دستور کار قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.