پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آزمایش نخستین سامانه پاک‎سازی اقیانوس‎ها

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از مارین تایمز، بویان اسلت، بنیانگذار و مدیرعامل بنیاد Ocean Cleanup، گفت: “امروز روز تاریخی برای حرکت به سوی داشتن اقیانوس‌های پاک است. موفقیت آمیز بودن این آزمایش به ما کمک می کند تا نخستین سامانه عملیاتی خود را تا اواخر سال ۲۰۱۷ بسازیم.”

شرکت بوسکالیس گزارش کرد که یک بخش ۱۰۰ متری از شناور در دریای شمال به کار گرفته می شود. حسگرهای موجود در آن هرگونه حرکت و بار اطراف آن را شناسایی و گزارش می کنند. این اطلاعات به مهندسان کمک می کند که سامانه ای را بسازند که در طول فعالیت های پاکسازی بتواند مقاوم باشد.

در این فناوری پاکسازی از موانع شناوری به عنوان سواحل مصنوعی استفاده می‎شود تا به این شکل زباله ها جمع شوند. نیروی برق مورد نیاز این سامانه از امواج اقیانوس تامین می شود.

هدف از آزمایش کنونی این است که مقاوت بازوهای شناور در شرایط آب و هوایی سخت سنجیده شود.

شارون دیژکسما، وزیر محیط زیست دانمارک، گفت: “ما به این فن آوری نیاز فوری داریم تا زباله های پلاستیکی سطح اقیانوس را جمع آوری کند. این زباله ها برای مدت مدیدی است که در منطقه های خاصی گیر افتاده اند. هدف این است که نگذاریم این زباله ها با تیدیل به ذرات کوچکتر مشکلات جدی را ایجاد کنند.”

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.