پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آزمایش موفق ابزار مولتی شات ساخت داخل در عملیات حفاری

مدیر پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران از آزمایش موفقیت آمیز ابزار مولتی شات ساخت داخل در عملیات میدانی حفاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شرکت ملی نفت، مهدی عرشیان گفت: مولتی شات، از ابزارهای جهت یابی است که پس از پایان حفاری چاه مورد استفاده قرار می گیرد و جهت جغرافیایی و دما را اندازی گیری و اطلاعات چاه را ذخیره و از طریق کابل های ارتباطی به سطح ارسال می کند.

وی افزود: ابزار مولتی شات در چارچوب قرارداد پژوهشی میان شرکت ملی حفاری ایران و پارک علم و فناوری استان خوزستان با نظارت و پیگیری مستمر متخصصان و کارشناسان این مدیریت، اداره عملیات ویژه حفاری و شرکت مجری طرح، تولید داخل و در چرخه عملیات قرار گرفت.

عرشیان، در زمینه آزمایش میدانی این ابزار گفت: این تجهیز که برای نخستین بار در کشور ساخته شده است با همکاری مدیریت پروژه حفاری میدان نفتی آزادگان جنوبی و مدیریت خدمات ویژه حفاری در دو مرحله در عمق های یک هزار و ۵٣ متری، اندازه گیری زاویه و جهت چاه را با دقت بسیار بالا انجام داد.

مدیر پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری اعلام کرد: در راستای برنامه جامع مدیریت فناوری در صنعت حفاری و برنامه ریزی های انجام شده، طراحی و ساخت تجهیزات و ابزار پیشرفنه کاربردی این صنعت با همکاری دانشگاه ها و مراکز دانش بنیان در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: در سال های گذشته، تجهیزات پیشرفته مختلفی از صنعت حفاری در بخش های نمودارگیری چاه های نفت و گاز، حفاری جهت دار و ابزار درون چاهی در قالب قراردادهای پژوهشی در کشور ساخته شده و پروژه های متعددی نیز در دست اقدام است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.