پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

«آریا ساسول» رکورددار تولید در عسلویه شد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز، سال گذشته با ثبت یک رکورد جدید با تولید بیش از ۵۳ میلیون و ۶۳۰ هزار تن رکورد تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری در ایران شکسته شد.

همزمان با ثبت رکورد جدید تولید پتروشیمی، سال ۹۶ تعداد ۱۴ شرکت پتروشیمی بیش از ۱۰۰ درصد ظرفیت نصب شده اقدام به تولید محصولات پلیمری و پتروشیمی کرده‌اند به‌عبارت ساده‌تر در این ۱۴ مجتمع پارسال فراتر از ظرفیت اسمی محصول پتروشیمی تولید و عرضه شده است.

بر این اساس پتروشیمی خراسان با ۱۱۶ درصد، قائد بصیر با ۱۱۴ درصد، لاله با ۱۱۱ درصد، پلی‌نار و اوره کرمانشاه هر یک با ۱۱۰ درصد، مهر و شیراز هر کدام با ۱۰۹ درصد، شیمی بافت با ۱۰۷ درصد، خارگ با ۱۰۵ درصد، پلیمر آریا ساسول با ۱۰۴ درصد، ارومیه و تبریز با ۱۰۲ درصد، پلیمر کرمانشاه با ۱۰۱ درصد و پتروشیمی نوری با ۱۰۰ درصد موفق به ثبت بالاترین رکورد تولید در سال ۹۶ شده‌اند.

در بین شرکت های پتروشیمی که سال گذشته بالاترین نسبت تولید به ظرفیت نصب شده را به خود اختصاص دادند ثبت رکورد تولید در شرکت پلیمر آریا ساسول قابل تامل بوده زیرا پارسال به دلیل طولانی شدن فرآیند تعمیرات پالایشگاه‌های پارس جنوبی و کاهش عرضه خوراک اتان عملا مجتمع‌هایی که از اتان به عنوان خوراک مستقیم استفاده می‌کردند با کاهش تولید روبرو شده و موفق به تولید با ۱۰۰ درصد ظرفیت اسمی نشده‌اند.

به عبارت ساده تر سال ۹۶ پتروشیمی کاویان با ۶۱ درصد، جم با ۹۱ درصد و مروارید با ۸۴ درصد ظرفیت اسمی تولید داشته اند و این درحالی است که خوراک اصلی هر سه مجتمع اتان بوده اما پلیمر آریا ساسول با وجود اختلال در روند تولید و عرضه اتان پارسال موفق به تولید یک میلیون و ۷۵۵ هزار تن محصول پلیمری شده و عملا با ۱۰۴ درصد ظرفیت اسمی تولید در این مجتمع اتفاق افتاده است.

علاوه بر این باید به این نکته هم اشاره کرد که اواسط زمستان سال گذشته تولید در پتروشیمی پلیمر آریا ساسول به دلیل مشکلات فنی در پتروشیمی مبین و عدم دریافت سرویس‌های جانبی برای مدت ۱۰ تا ۱۴ با نوسان روبرو شد و اگر مشکلات فنی پتروشیمی مبین نبود قطعا امکان تولید با ظرفیت فراتر از ۱۰۴ درصد در این غول پلیمری ایران فراهم می شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.