پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آخرین وضعیت ساخت پارک پتروشیمی ایران

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز، حدود یک دهه قبل ساخت اولین پارک پتروشیمی ایران در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با هدف تکمیل زنجیره استایرن آغاز شد.

اولین پارک پتروشیمی ایران در عسلویه شامل چهار طرح پلی استایرن انبساطی انتخاب با ظرفیت تولید سالانه ۲۵۰ هزار تن، کیمیا صنایع دالاهو با ظرفیت تولید سالانه ۱۲۰ هزار تن پلی استایرن انبساطی، طرح توسعه و ABS پتروشیمی جم با ظرفیت تولید ۲۶۰ هزار تن و شیمیایی صدف با ظرفیت تولید سالانه ۱۳۶ هزار تن EBSR بود.

با بهره‌برداری از این پارک پتروشیمی قرار شد سالانه حدود ۵۲۰ تا ۵۲۵ هزار تن استایران تولیدی پتروشیمی پارس تحویل طرح‌های پارک پتروشیمی با هدف تکمیل محصولاتی با ارزش افزوده و در ادامه تکمیل زنجیره ارزش محصول «استایرن» در صنعت پتروشیمی کشور شود.

بر این اساس اولین طرح این پارک پتروشیمیایی به نام پلی‌استایرن انبساطی انتخاب اواسط امسال با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال به صورت رسمی در مدار بهره‌برداری قرار گرفت که به دلیل اختلاف در تعیین قیمت خوراک استایرن عملا این واحد با ۹ درصد ظرفیت در طول ۱۰ ماهه نخست سال جاری تولید کرده به طوری‌که کل تولید این مجتمع پتروشیمی حدود ۲۲ هزار تن بوده درحالی که قرار بود امسال بیش از ۱۰۰ هزار تن محصول در این واحد تولید شود.

همزمان با توقف غیر رسمی تولید و به‌عبارتی تولید با بیش از ۹۰ درصد ظرفیت خالی در پتروشیمی انتخاب، پیش بینی می‌شود سال آینده طرح‌های توسعه‌ای پتروشیمی جم در قالب تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن ABS، ۳۰ هزار تن SBS، ۱۵ هزار تن SB و ۱۵ هزار تن LCBR در مدار بهره برداری قرار بگیرد.

در شرایط فعلی مجموعه پیشرفت این طرح‌های توسعه پتروشیمی جم کمی بیش از ۶۰ درصد بوده که احتمال آغاز تولید از واحد ABS در سال ۹۷ وجود دارد.

پتروشیمی صدف با حدود ۴۲ درصد پیشرفت اجرایی و کیمیا صنایع دالاهو هم با حدود ۸۵ درصد پیشرفت از دیگر طرح‌های در دست اجرای اولین پارک پتروشیمی ایران در عسلویه هستند که احتمال بهره برداری از فاز نخست کیمیا صنایع دالاهو با ظرفیت تولید سالانه ۶۰ هزار تن پلی استایران انبساطی وجود دارد.

در این بین پتروشیمی تخت جمشید پارس هم از دیگر طرح‌های مصرف کننده خوراک استایرن بوده که با دریافت سالانه حدود ۵۰ هزار تن استایرن امکان تولید ۵۵ هزار تن پلی استایرن را دارد که در طول ۱۰ ماهه نخست امسال هم این مجتمع با ۴۹ درصد ظرفیت اقدام به تولید کرده و عملا بیش از نیمی از ظرفیت تولید این مجتمع پتروشیمی خالی مانده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.