پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آخرین مرحله عملیات پیش لنگراندازی سکوی امیرکبیر

0

آخرین مرحله عملیات پیش لنگر اندازی در بخش عمیق دریای خزر به منظور فراهم کردن مقدمات انتقال سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر به موقعیت جدید حفاری انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شرکت ملی نفت، با توجه به لزوم توسعه فعالیت های اکتشافی شرکت نفت خزر در بخش عمیق دریای خزر منطبق با اهداف و ماموریت های تعریف شده، پس از انجام مطالعات جامع فنی و مهندسی مورد نیاز امکان اجرای عملیات ممکن گردید و با لحاظ کردن کلیه مسائل مرتبط با موضوع از جمله رعایت مسائل ایمنی، ارزیابی خطر (Risk assessment) و همچنین شرایط محیطی و جغرافیایی موقعیت جدید، عملیات پیش لنگر اندازی طبق روش اجرایی تهیه شده و بر اساس طرح چیدمان لنگرها (Anchor pattern) با موفقیت انجام شد.

بر اساس این گزارش، سکوی نیمه شناور امیرکبیر به منظور انجام عملیات حفاری در آب های عمیق توسط هشت لنگر و هشت رشته زنجیر در موقعیت مورد نظر جهت انجام عملیات حفاری استقرار می یابد که در اجرای عملیات پیش لنگر اندازی تعداد ۷ لنگر ۲۰ تنی توسط هفت رشته زنجیر به طول ۱۱۰۰ متر و پنج رشته کابل ۵۰۰ متری در موقعیت های از پیش تعیین شده توسط سیستم های موقعیت یاب نصب شده اند و لنگر هشتم در زمان انتقال سکو به موقعیت مورد نظر در محل خود در دریا قرار خواهد گرفت.

بر اساس اعلام روابط عمومی شرکت نفت خزر، این عملیات پیچیده با بهره گیری از دانش و تجربیات متخصصان این شرکت و همکاری متخصصان شرکت حفاری شمال و موسسه رده بندی ایرانیان به عنوان نماینده کلاس سکو و با استفاده از شناورهای لنگرانداز کاسپین ١ و ٢ اجرایی شد.

متعاقب عملیات فوق و پس از کنترل های نهایی روش اجرایی انجام کار، سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر به زودی جابه جا و در موقعیت جدید مستقر خواهد شد.

به گزارش NIOC، سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر قابلیت اجرای عملیات اکتشاف تا عمق ۱۰۰۰ متری را دارد و به عنوان تنها سکوی نیمه‌شناور ایران است که به‌منظور انجام عملیات حفاری اکتشافی و توسعه‌ای در آب های عمیق دریای خزر فعالیت می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.