پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

۵ رکورد جدید در تاریخ صنعت پتروشیمی به ثبت رسید

همزمان با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید گاز، سال ۹۶ با تولید بالغ بر ۵۳.۶ میلیون تن محصول رکوردهای جدید تولید، صادرات و فروش داخلی در صنایع پتروشیمی ایران به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز، با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران به بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز، سال ۹۶ از محل این توسعه و افزایش تولید گاز که منجر به عرضه بیشتر انواع خوراک به پتروشیمی‌ها شد، پنج رکورد جدید توسعه‌ای در تاریخ صنعت پتروشیمی ایران به ثبت رسید.

اولین رکورد جدید در صنعت پتروشیمی ایران در حوزه تولید ثبت شد به طوری که پارسال با تولید بیش از ۵۳ میلیون و ۶۳۰ هزار تن محصول پتروشیمی و فرآورده پلیمری بالغ بر سه میلیون تن تولید واقعی پتروشیمی کشور در مقایسه با سال ۹۵ افزایش یافته است.

سال ۹۵ مجموع تولید پتروشیمی کشور حدود ۵۰ میلیون تن و ۶۱۴ هزار تن بود که امسال با تولید بیش از ۵۳ میلیون تن یک رکورد جدید تولید در تاریخ صنعت ۵۴ ساله صنعت پتروشیمی ایران به ثبت رسید ضمن آنکه برای سال ۹۷ هم برای تولید ۶۳ میلیون تن محصول پتروشیمی برنامه ریزی شده است.

تا پایان سال ۹۶ ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران به حدود ۶۴ میلیون تن رسید و برنامه تولید برای سال گذشته حدود ۵۵ میلیون و ۶۹۰ هزار تن بوده که عملا ۵۳.۶ میلیون تن از این برنامه معادل ۹۶ درصد محقق شده است.

افزایش عرضه گاز و کاهش تولید از دست رفته پتروشیمی‌ها

براساس این گزارش، با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی ظرفیت تولید انواع خوراک گازی پتروشیمی ها شامل گاز متان، اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی افزایش یافته و این افزایش در تولید مجر به بالا رفتن حجم عرضه انواع خوراک گازی به پتروشیمی ها در سال ۹۶ شده است.

بنابراین پارسال در کنار افزایش تولید، نسبت تولید به ظرفیت نصب شده پتروشیمی ها هم با ثبت یک رکورد تاریخی به ۸۴ درصد افزایش یافت که حدود دو درصد بیش از سال ۹۵ است.

نسبت تولید به ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی سال ۹۲ حدود ۷۱ درصد بود که این نسبت سال ۹۳ به حدود ۷۸ درصد، سال ۹۴ به حدود ۸۰ درصد، سال ۹۵ به حدود ۸۲ درصد و در نهایت پارسال به ۸۴ درصد افزایش یافته است.

رکورد صادرات پتروشیمی شکسته شد

پارسال در کنار ثبت رکورد بالاترین تولید و نسبت تولید به ظرفیت نصب شده، رکورد صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران هم با صدور ۲۲ میلیون و ۴۱۰ هزار تن شکسته شد.

حجم صادرات محصولات پتروشیمی ایران سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۲ میلیون تن افزایش یافته که بهره برداری از طرح های جدید و افزایش تولید در مجتمع های موجود دو علت اصلی افزایش صادرات پتروشیمی ایران در سال ۹۶ به شمار می رود.

ارزش صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری ایران هم پارسال با ثبت ۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار در مقایسه با سال ۹۵ به حدود ۱۲ میلیارد و ۱۲ میلیون دلار رسید که افزایش قیمت نفت پس از اجرای توافق کاهش تولید نفت اوپک مهمترین عامل جهش ارزش صادرات پتروشیمی ایران در سال ۹۶ است.

ثبت رکورد عرضه پتروشیمی در بازارهای داخلی

پارسال بیش از ۱۷ میلیون و ۶۶۵ هزار تن محصول پتروشیمی و فرآورده پلیمری در بازار داخلی در قالب عرضه در بورس به فروش رسیده که حجم عرضه داخلی در مقایسه با سال ۹۵ افزایشی حدود یک میلیون و ۹۶۳ هزار تنی را تجربه می کند.

ارزش محصولات پتروشیمی عرضه شده در بازار داخلی هم حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۹۵ افزایشی معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان داشته است.

براساس این گزارش، در شرایط فعلی آخرین مراحل ساخت و راه اندازی پنج طرح عظیم پتروشیمی شامل متانول کاوه به عنوان بزرگترین طرح تولید متانول جهان، فاز اول پتروشیمی بوشهر، پتروشیمی مرجان، پتروشیمی لردگان، فاز دوم توسعه پتروشیمی ایلام، طرح شیرین سازی نفتا در پتروشیمی بوعلی سینا و طرح جداسازی برش سبک پتروشیمی نوری در حال انجام است.

با توجه به پیشرفت ساخت و راه اندازی این پنج طرح پتروشیمی پیش بینی می شود امسال دست کم ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران بالغ بر ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن افزایش یابد که با احتساب ظرفیت مجود در مجموع ظرفیت تولید محصولات پتروشیمیایی ایران از مرز ۷۵ میلیون تن عبور کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.