۱ مهر, ۱۳۹۶

گازهای ارسالی به مشعل پالایشگاه تبریز بازیافت می شود

بازیافت گازهای ارسالی به مشعل گازهای ارسالی به مشعل پالایشگاه تبریز بازیافت می شود offshore506 765x510

رئیس اداره محیط زیست شرکت پالایش نفت تبریز از اجرای طرح بازیافت گازهای ارسالی به مشعل این پالایشگاه برای نخستین بار در صنعت نفت ایران خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاعات وفن آوری فراساحل به نقل از شانا، علی خلفی دیروز (چهارشنبه، ۶ مردادماه)با بیان این مطلب افزود: این پروژه زیست محیطی با هدف کاهش ضایعات و آلاینده های زیست محیطی که از مشعل پالایشگاه منتشر می شود، راه اندازی شده است.

وی با بیان این که ز از اهداف اصلی آن است، تصریح کرد: این طرح به همت مهندسی اداره مهندسی طرحهای شرکت پالایش نفت تبریز و با هزینه پنج میلیون یورو انجام شده است.

به گفته خلفی، دراین طرح گازهایی که از واحدهای مختلف به سمت مشعل پالایشگاه هدایت می شود، توسط این واحد جمع آوری و بعد از این که فشار لازم از طریق کمپرسورهای واحد تامین شد به گاز سوختی پالایشگاه برگشت داده می شود که با استفاده از این گاز سوختی، میزان استفاده از گاز طبیعی کاهش می یابد.

بر اساس گزارش ایرنا، عبدالمحمدی، مدیر این پروژه نیز با بیان این که این طرح با ظرفیت دو هزار و ۴۵ کیلوگرم بر ساعت برای نخستین بار در صنعت پالایش نفت کشور اجرا می شود، افزود: این طرح علاوه بر بازیابی سوختی و کاهش آلاینده ها و مشکلات زیست محیطی، امکان استفاده از تجارت “فرآیند توسعه پاک” را نیز فراهم می کند.

وی با یادآوری این که عملیات اجرایی طرح بازیافت گازهای ارسالی به مشعل از آذرماه سال ٩٣ آغاز و در ٢٩ تیرماه امسال به صورت آزمایشی راه اندازی شده است، خاطرنشان کرد: این طرح در هفته دولت به بهره برداری رسمی می رسد.

به گفته عبدالمحمدی، این واحد گازهای سوختی ارسالی به مشعل را دریافت و آن را به سوخت پاک و گازهای بازیافتی جایگزین سوخت طبیعی تبدیل می کند.

شرکت پالایش نفت تبریز با ٢٠٠ هکتار وسعت به ارتفاع ١٣۶٢ متر از سطح دریا در جنوب غربی شهر تبریز احداث شده و در فاصله کمتر از ٣٠٠ کیلومتری کشور آذربایجان به همراه جمهوری خودمختار نخجوان ، ترکیه، عراق و ارمنستان واقع شده است.

شرکت پالایش نفت تبریز در سال ١٣۵٣ طراحی و پس از اتمام مراحل احداث در بهمن سال ١٣۵۶ با ظرفیت اسمی ٨٠ هزار بشکه در روز راه اندازی شد؛ افزایش ظرفیت تولید ١١٠ هزار بشکه در سال ١٣٧١ با تلاش کارشناسان و متخصصان داخلی برگ زرینی است که در این شرکت رقم خورده است.

شرکت پالایش نفت تبریز هم اکنون سهم حدود ٧ درصدی از توان تصفیه نفت خام کل کشور را به خود اختصاص داده و بخشی از سوخت مایع مورد نیاز شمال غرب کشور متشکل از استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و کردستان را برعهده دارد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *