پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

کره جنوبی هیچ نفتی از ایران در ماه نوامبر وارد نکرد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم،اطلاعات گمرکی نشان می‌دهد که کره جنوبی برای سومین ماه متوالی در نوامبر هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است ، حتی با اینکه این کشور از تحریم‌ها علیه بخش نفت ایران معاف شده است.

آمریکا در اوایل نوامبر به کره جنوبی و هفت کشور دیگر معافیت های موقتی از تحریم‌های ایران اعطا کرد. ولی کره جنوبی واردات از ایران را در حد صفر نگه داشته است. خریداران کره ای در حال گفتگو با ایران در مورد قراردادهای جدید هستند و انتظار دارند در اواخر ژانویه یا در فوریه واردات نفت از ایران را از سر بگیرند.

واردات نفت کره جنوبی از ایران با توقف سه ماهه، طی ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۸ ، ۵۷.۹ درصد کاهش یافته و به ۷.۱۵ میلیون تن یا ۱۵۷۰۰۹ بشکه در روز رسیده است . واردات نفت کره از ایران در زمان مشابه سال ۲۰۱۷، ۱۷ میلیون تن بود.

کره جنوبی معمولاً یکی از مشتریان بزرگ آسیایی ایران است. گرچه مقدار دقیق نفتی که کره اجازه دارد طبق معافیت‌ها از ایران وارد کند، مشخص نیست ولی منابع آگاه خبر دادند که این کشور می‌تواند تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز واردات داشته باشد که بیشتر آن میعانات گازی است.

میعانات گازی یک نفت فوق سبک است که برای ساخت سوخت هایی مثل نفت ها و گازوئیل استفاده می شود.

ولی از آنجایی که تولید میعانات گازی ایران به خاطر تحریم‌ها و افزایش نیاز داخلی محدود شده است ، خریداران کره ای به دنبال جایگزین هایی برای ایران هستند، کشوری مثل قطر بهترین گزینه است.

در کل کره جنوبی ۱۲.۷۱ میلیون تن نفت خام در نوامبر وارد کرده که ۱.۲ درصد از ۱۲.۵۹ میلیون تن سال قبل بالاتر بوده است.

واردات نفت خام کره جنوبی از ژانویه تا نوامبر ۰.۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته و به ۱۳۱.۲۳ میلیون تن رسیده است.

اطلاعات نهایی در مورد واردات نفت خام در ماه نوامبر تا انتهای ماه جاری توسط شرکت ملی نفت کره اعلام خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.