پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

چین نفت خام آمریکا را از فهرست کالاهای درگیر جنگ تجاری حذف کرد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، منابع نفتی گفتند، به دنبال لابی گسترده گروه سینوپک، دولت چین نفت خام را از فهرست کالاهایی که در جریان جنگ تجاری با آمریکا مشمول تعرفه وارداتی می شوند، حذف کرده است.

حذف نفت از فهرست نهایی کالاهای آمریکایی مشمول تعرفه نشان دهنده اهمیت رو به افزایش آمریکا به عنوان یک تامین کننده نفت خام مورد نیاز چین است. بر اساس پیش بینی قبلی واردات ۳۰۰ هزار بشکه ای روزانه شرکت سینوپک از آمریکا ارزش تقریبی واردات نفت چین از آمریکا به ۸ میلیارد دلار می رسد. این اقدام به ویژه در شرایطی که شرکت های چینی ممکن است در آینده نزدیک به دلیل تحریم ها بخشی از خرید خود از ایران را از دست بدهند، به پکن این امکان را می دهد تا در مذاکرات بعدی با واشنگتن قدرت مانور بیشتری داشته باشند.

یک منبع آگاه که از تلاش های شرکت دولتی سینوپک برای حذف نفت از فهرست کالاهای مشمول تعرفه اطلاع دارد گفت: «سینوپک لابی های زیادی با دولت چین برای این تصمیم انجام داد.»

این تجدیدنظر در افزایش تعرفه واردات نفت از آمریکا پس از آن صورت می گیرد که شرکت سینوپک، بزرگترین شرکت پالایشگاهی آسیا و بزرگترین خریدار نفت خام آمریکا، به دلیل نگرانی از افزایش تنش تجاری میان آمریکا و چین، خرید نفت از آمریکا را به حالت تعلیق درآورده بود.

یک منبع دیگر گفت: «آمریکا بزرگترین تامین کننده غیر اوپکی نفت چین است. تنوع بخشی به منابع تامین نفت به سود چین است.»

این منابع افزودند، این اقدام دولت چین به سینوپک اجازه می دهد تا محموله های بارگیری شده از آمریکا در ماه های ژوئن و جولای را وارد چین نماید و برای ماه های آینده نیز به شرکت های آمریکایی سفارش بدهد.

آخرین اخبار صنعت نفت را اینجا بخوانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.