پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

پیش بینی افت تولید نفت نروژ به کمترین رقم در ۳۱ سال گذشته

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، نروژ معروف است به آرام ترین و قابل پیش‌بینی ترین منطقه صنعت نفت جهان ولی اخیراً پر از شگفتی بوده است.

طی بدترین رکود این نسل بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ ، تولید نفت بدون اعتنا به کاهش قیمت آن بالا رفت. اخیراً با بازگشت تولید نفت خام به سطح بالای چند ساله، مشکلاتی بوجود آمده است‌.

شرکت نفت نروژ حالا انتظار دارد تولیدش ۶۰ میلیون بشکه پایین تر از پیش بینی قبلی برای سال جاری باشد و به پایین‌ترین سطح طی ۳۱ سال برسد یعنی ۸۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از حد انتظار.

چالش های فعلی روی سکوها و زیر بستر دریا و تأخیر در تولید در سال گذشته ، بر تولید ۲۰۱۹ تاثیر می گذارد .

وینترشال ماریا یک نمونه‌ از میدانهای نفتی است که طبق انتظار کار نکرده اند .

شرکت ملی نفت نروژ قبل از به روز رسانی اطلاعات در فوریه یا مارس، اطلاعات دیگری نداد. نایب رئیس واحد وینترشال نروژ تأکید کرد که میدان نفتی ماریا کمتر از حد پیش بینی شده تولید کرده است، ولی مقدار آن را مشخص نکرد.

یکی از میادین نفتی که آغاز به کارش با تاخیر همراه بوده، اوزبرگ وستفلنکن در اکویینر است که به جای سه ماهه دوم سال گذشته ،در اکتبر به بهره‌برداری رسید.

هم مقامات و هم شرکت‌ها ممکن است در مورد تصورشان از ذخایر و نرخ تولید میادین خاصی بیش از حد خوشبین بوده باشند. شرکت ملی نفت نروژ به تازگی اعلام کرد که شرکت اسپریت انرژی پیش بینی خود را از ذخایر نفتی میادین اودا به خاطر شروع تولید در ماه مارس، ۳۰ درصد معادل ۳۳ میلیون بشکه پایین آورده است.

پس از کاهش قیمت نفت در ۲۰۰۴ ، شرکتهای نفتی که برای بالا بردن سود دهی تحت فشار بودند ، هرکاری توانستند برای کاهش هزینه‌ها و یافتن راه حل هایی برای بالا بردن منافعشان انجام دادند. برخی پیش بینی های بسیار خوش بینانه ای از تعداد بشکه هایی که می توانند تولید کنند داشتند.

میدان اودا نمونه ای از یک توسعه کوچک است که نقشی فزاینده در پروژه خطوط لوله نروژ دارد چون دریای شمال حوزه نفتی بالغ تری است و کاوش در دریای آرکتیک بارنتز همچنان ناامیدکننده است. مشکل میادین کوچک این است که اپراتور اطلاعات کمی از ذخایر زیر بستر دریا دارد. در میادین بزرگ‌تر چاه های بسیار بیشتری برای تصمیم‌گیری وجود دارد ولی در یک میدان کوچک تصور می شود یک چاه کافیست و ناگهان نفتی تولید نمی کند.

کاهش سریع تولید نفت نروژ موقتی است. این کشور در ۲۰۲۰ شاهد افزایش قابل توجهی در تولید خود خواهد بود و دلیل آن هم آغاز تولید از میدان یوهان سوردراپ در نوامبر سال جاری است.

با ۳.۲ میلیارد بشکه ذخایر نفتی و تولید ۴۴۰ هزار بشکه در روز در فاز اول، میدان نفتی دریای شمال در ۲۰۲۰ شاهد بزرگترین افزایش سالانه تولید نفت از ۱۹۸۰ خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.