پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

هشدار BP نسبت به شوک جنگ تجاری آمریکا بر بازار نفت

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از میزنفت، جانت کانگ، مدیر بخش عرضه و تجارت نیمکره شرقی در شرکت BP به رویترز گفت: ما به زمانی نزدیک می‌شویم که بازار به شدت دچار محدودیت عرضه می‌شود. وضع مجدد تحریمهای آمریکا علیه ایران میزان عرضه را از هم اکنون تا پایان سال محدود خواهد کرد.

یک مقام ایرانی روز دوشنبه اظهار کرد عربستان سعودی و روسیه به دلیل عدم وجود ظرفیت، نفت بیشتری به بازار عرضه نخواهند کرد و پیش‌بینی کرد قیمت نفت افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

کانگ در ادامه افزود: تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا نیز افت تولید در این کشور را تشدید کرده در حالی که اختلال تولید در نیجریه و لیبی نیز عرضه به بازار را بیشتر فلج کرده و از صعود قیمت نفت برنت به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرد.

به گفته کانگ، عوامل بنیادین بازار در کوتاه مدت به دلیل شوک‌های عرضه بسیار خوش‌بینانه و مثبت به نظر می‌رسد اما به تدریج که میزان عرضه افزایش پیدا می‌کند و شوکهای متوجه تقاضا آشکارتر می‌شود، بازار در سال آینده دور دیگری از تعادل مجدد را تجربه خواهد کرد.

در این بین، چین و آمریکا که دو اقتصاد بزرگ جهان هستند، در یک جنگ تجاری فزاینده که بازارهای جهانی را متلاطم کرده و نگرانی‌هایی را نسبت به کندی اقتصادهای جهان و تقاضا برای کالاها در سال آینده برانگیخته است، روی واردات کالاهای یکدیگر تعرفه وضع کرده‌اند.

مدیر تجارت نفت BP نسبت به تاثیر جنگ تجاری آمریکا و چین که به تدریج خود را نشان می‌دهد ابراز نگرانی کرد. تاثیر جنگ تجاری هنوز در آمار نشان داده نشده است اما به تدریج خود را نشان خواهد داد و بنابراین شوک عرضه بسیار شدید خواهد بود در حالی که شوک ناشی از جنگ تجاری به تدریج بروز می‌کند.

تحلیلگران و صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده‌اند رشد تولید ناخالص داخلی جهان در سال آینده بین ۰.۱ تا یک درصد کاهش پیدا می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش نفت ماهانه خود اعلام کرده که تقاضای جهانی برای نفت سال آینده به بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه در روز می‌رسد با این حال بحران بازارهای نوظهور و اختلافات تجاری ممکن است این آمار را کمتر کند.

آخرین اخبار صنعت نفت را اینجا بخوانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.