۳۰ مرداد, ۱۳۹۶

هجوم تجار نفتی برای اجاره نفتکش‎ها

هجوم تجار نفتی برای اجاره نفتکش‎ها offshore616 765x510

ایجاد یک فرصت استثنایی برای صادرات نفت از خلیج مکزیک به غرب اروپا بازرگانان نفتی را بر آن داشته که تحرک خود را در بازار نفتکش‌ها بیشتر کرده و به دنبال کشتی‎های بیشتری باشند.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از مارین تایمز،اختلاف قیمت جهانی نفت برنت با نفت WTI آمریکا در پایان روز سه شنبه (۲۶ مرداد ۹۵) به دو دلار و ۵۰ سنت رسید که بیشترین سطح اختلاف این دو شاخص نفتی از ماه فوریه ۲۰۱۶ محسوب می‎شود.

بیشتر شدن اختلاف قیمت این دو شاخص نفتی فرصتی را برای بازرگانان پدید آورده است و موجب شده که برای صادرات نفت خام به سمت بازارهای شرق اقیانوس اطلس رغبت بیشتری داشته باشند. محموله های نفت آمریکا که هم اکنون به سمت اروپا ارسال می شوند یکی از قابل توجه ترین و بزرگترین محموله ها از زمان برداشته شدن ممنوعیت صادرات نفت آمریکا در دسامبر ۲۰۱۵ تا کنون هستند.

دو منبع خبری آگاه عنوان کردند که شرکت Astra Transcor Energy یا آسترا اویل نفتکش سوئزمکس Nantucker را برای بارگیری نفت سنگین کانادا در تاریخ ۳۰ آگوست (۹ شهریور ۱۳۹۵) اجاره کرده است. این نفتکش قرار است در هیوستن آمریکا بارگیری کند و سپس به سمت انگلستان یا دریای مدیترانه حرکت نماید.

در همین حال، شرکت Vitol نیز نفتکش سوئزمکس دیگری با نام Scf Baikal را برای بارگیری در تاریخ ۲۰ اگوست (۳۰ مرداد ۹۵) اجاره کرده است. اطلاعات ردیابی کشتی ها نشان می دهد که این نفتکش نیز از خلیج آمریکا به سمت مدیترانه خواهد رفت.

این اقدام در حالی انجام می شود که در هفته های اخیر قیمت حمل و نقل دریایی محموله های نفتی به شدت افت کرده است و همین موجب شده که صادرات نفت برای آمریکا از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

هر دوی این نفتکش ها با قیمتی نزدیک به ۳۰ درصد از قیمت شاخص جهانی اجاره شده اند. همین نوع از نفتکش در ماه گذشته با ۵۵ تا ۶۰ درصد شاخص جهانی اجاره شده بود که در آن زمان قیمت بسیار مطلوبی به حساب می آمد.

صادرات بیشتر نفت سنگین آمریکا موجب افزایش قیمت شاخص نفت ترش این کشور به بالاترین سطح پنج ماه گذشته شد، این نوع نفت جهت مخلوط کردن با انواع دیگر نفت استفاده می شود.

در همین حال، موسسه مشاوره Energy Aspects پیش بینی کرده است که با توجه به توقف‎های موقتی در عرضه نفت آفریقا، صادرات نفت آمریکا در هفته های آتی بیشتر می شود. گزارش های حاکی از آن است که طی ماه آینده بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت به خارج از آمریکا ارسال می شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *