۱ مهر, ۱۳۹۶

موفقیت تاریخی Space X با فرود موشک روی یک شناور

موفقیت تاریخی Space X با فرود موشک روی یک شناور 71 765x510

پرتاب روز گذشته این موشک همراه با حمل چند صد هزار پوند محموله به فضاپیمای Dragon مستقر در ایستگاه بین المللی فضایی بود؛ از جمله یک سکونت. گاه بادی که قرار است در آینده روی سطح مریخ مورد استفاده قرار بگیرد.

اما هرچند Space X در سال گذشته یک بار موفق شده بود موشک خود را روی زمین فرود آورد، شدیدا به دنبال آن بود که فالکون ۹ را به سلامت بر اقیانوس و یک شناور فرود آورد. دلیل این امر آن است که بسیاری از موشک ها از میزان سوخت کافی برای فرود بر روی زمین بهرمند نیستند.

این موفقیت به پروژه Space X و همچنین آینده سفرهای فضایی این امکان را می دهد که با اطمینان خاطر به استفاده دوباره از موشک های به فضا فرستاده شده بپردازند که به احتمال بسیار، هزینه سفرهای فضایی را به شدت کاهش می دهد. البته هنوز مشخص نیست که وضعیت موشک فالکون ۹ در چه شرایطی است و با چه هزینه هایی، دوباره قابل استفاده خواهد بود؛ اما ایلان ماسک، مدیر پروژه در یک کنفرانس مطبوعاتی در ناسا گفته که این موشک دوباره قابل استفاده است.

وی گفته که فالکون ۹ روز یکشنبه به بندر باز می گردد تا برای پرتاب دوباره در ماه ژوئن آماده شود. Space X به دنبال آن است که زمان بازیابی و استفاده مجدد از این موشک را به چند هفته کاهش دهد.

ایلان ماسک همچنین در پاسخ به اینکه آیا این موشک می تواند برای فرستادن مسافران و توریست ها به فضا مورد استفاده قرار بگیرد، گفت: ما معتقدیم این امکان وجود دارد، ولی هنوز باید پیرامون آن بحث و تبادل نظر شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *