۲۶ مرداد, ۱۳۹۶

مقایسه صادرات گاز به روش خط لوله و LNG

صادرات گاز به روش خط لوله و lng مقایسه صادرات گاز به روش خط لوله و LNG 612443 490 765x510

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نفت ما، مرکز پژوهشهای مجلس در جدیدترین گزارش خود با عنوان «مقایسه صادرات گاز به روش خط لوله و ال.ان.جی» که در خرداد ماه سال ۹۶ منتشر شده است اطلاعات جالب توجهی را در خصوص مقایسه صادرات گاز با خط لوله و ال ان جی منتشر کرده است.
در بخشهایی از این گزارش آمده است صادرات گاز همواره یکی از مسائل اصلی حوزه انرژی کشور بوده و در این میان انتخاب روش صادرات برای صادرات گاز کشور بسیار حائز اهمیت است.
براساس پیش بینی مراکز معتبر بین المللی انرژی، گاز طبیعی موثرترین نقش را در آینده انرژی جهان ایفا خواهد کرد و از آنجا که ایران دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان است این منبع انرژی می‌تواند به عنوان مزیت اصلی ایران در عرصه داخلی و بین المللی مورد توجه قرار گیرد.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است صادرات گاز چه به روش خط لوله و چه به روش ال ان جی هزینه بر است که علیرغم نیاز به سرمایه گذاری اولیه بالا، سود کمی را عاید کشور می کند.
همانطور که در این جدول قابل ملاحظه است در قیمت فعلی نفت سود خالص حاصل از صادرات گاز به بازارهای صادراتی بین ۰ تا ۱۰ سنت در هر متر مکعب است که این موضوع در فواصل بالای ۳ هزار کیلومتر مصداق دارد و همچنین سود خالص صادرات گاز در بهترین حالت یعنی در زمانی که قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد در بازارهای منطقه حدود ۳۵ سنت در هر متر مکعب خواهد بود.
بر این اساس در شرایط کنونی که صادرات گاز طبیعی ایران فاقد توجیه اقتصادی است بهتر است این انرژی پاک در داخل مصرف شود.

صادرات گاز به روش خط لوله و lng مقایسه صادرات گاز به روش خط لوله و LNG 601281448069240

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *