پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

مذاکرات با ONGC هند بر سر فرزاد متوقف شد/ هندی‌ها از ساخت LNG انصراف دادند/ روسها برای توسعه فرزاد جلو آمده‌اند

«غلامرضا منوچهری» در حاشیه برگزاری چهاردهمین نمایشگاه انرژی کیش در گفتگو با خبرنگار انرژی نیوز درباره آخرین وضعیت گفتگوها با شرکت ONGC هند بر سر توسعه میدان مشترک فرزاد در خلیج فارس گفت: هم اکنون مذاکرات با شرکت ONGC هند متوقف شده زیرا این شرکت صرفا برای توسعه بخش بالادستی این میدان گازی پیشنهاد ارائه کرده است.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه نیاز به گاز نداریم بلکه باید گاز میدان فرزاد را باید به LNG برای صادرات تبدیل کنیم تا برای کشور درآمد به همراه داشته باشد، تصریح کرد: تاکنون با طرف هندی بر سر توسعه میدان فرزاد به نقطه مشترکی نرسیده و عملا مذاکرات متوقف شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه با وجود توقف مذاکرات با ONGCبر سر میدان گازی فرزاد اما این شرکت هندی برای حضور در مناقصه میدان نفتی آزادگان اعلام آمادگی کرده است، در خصوص امضای تفاهم نامه با گازپروم برای توسعه میدان فرزاد هم توضیح داد: گفتگوها با روسها جدید بوده و آنها قصد دارند گاز میدان فرزاد را برای تبدیل به LNGیا صادرات مسیر خطو لوله به هند مورد استفاده قرار دهند.

«محمد مشکین فام» مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم پیشتر با بیان اینکه شرکت ONGCهند برای ساخت واحد LNG میدان فرزاد انصراف داده است، تاکید کرده بود: در شرایط فعلی مهمترین مانع توسعه این میدان گازی نحوه انتقال و مصرف گاز تولیدی آن است.

«کریم زبیدی» مدیر برنامه ریزی شرکت ملی نفت ایران سال گذشته با اشاره به عقب ماندگی در توسعه میادین مشترک فرزاد A و B، گفته بود: در حال حاضرعربستان سعودی با استفاده از فناوری‌های خارجی، روزانه از برخی چاه‌های میادین فرزاد «حصبه» تا ٣٠٠ میلیون فوت مکعب گاز برداشت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز: در حال حاضر بلوک فارسی شامل میادین فرزاد الف و ب با در اختیار داشتن ۵۰۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و ۲۱۲ میلیون بشکه میعانات گازی حدود ۲۵ درصد بیش از تولید گاز بزرگترین شرکت هند در جنوب این کشور است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.