پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

لیبی، ایران و ونزوئلا از کاهش تولید اوپک معاف شدند

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، هرچه می‌خواهید اسم آن را بگذارید، معافیت یا توزیع خاص… ایران، لیبی و ونزوئلا هر سه از کاهش تولید نفت طبق جدیدترین توافق اوپک خارج شدند. این توافق با کمک روسیه غیرعضو اوپک بسته شد.

دلایل اصلی پشت این معافیت‌ها شاید هرگز مشخص نشود ولی مطمئناً یک دلیل این است که ایران، لیبی و ونزوئلا هر سه روزهای سختی در ۲۰۱۸ داشته‌اند و قرار است روزهای سخت‌تری در سال آینده داشته باشند.

ایران و ونزوئلا هر دو به این دلیل معاف شدند که تحت تحریم هستند، بنابراین درخواست کاهش تولید از آنها درخواست بزرگی است. لیبی هم به‌خاطر توقف طولانی‌مدت تولید از این توافق معاف شد.

ولی نیجریه با اینکه صنعت نفتی کاملاً بی‌ثبات دارد، معافیتی دریافت نکرد.

سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات گفت: «چون این سه عضو معافیت گرفتند، بقیه اعضا باید تولید خود را بیشتر کاهش دهند».

اوپک موافقت کرده کلاً ۸۰۰ هزار بشکه در روز تولیدش را کاهش دهد در حالی که سهم اعضای غیراوپک مثل روسیه ۴۰۰ هزار بشکه در روز است.

خط مبنای کاهش تولید، اکتبر ۲۰۱۸ است و مانند دور قبلی کاهش‌ها کمیته‌ای از اوپک مسئول نظارت است. فقط لیبی، ایران و ونزوئلا اجازه دارند بالاتر از مقدار اکتبر تولید داشته باشند.

این تمایز گذاشتن خیلی اهمیت دارد، چون ونزوئلا به‌تازگی یک قرارداد ۵ میلیارد دلاری با روسیه امضا کرده که تولید نفت ونزوئلا را یک میلیون بشکه در روز بالا می‌برد ولی اگر باور کنیم که این کشور بحران‌زده آمریکای لاتین بتواند این مقدار نفت تولید کند.

شرایط ایران که باید تحت فشار تحریم‌های آمریکا باشد، به‌خاطر معافیت‌هایی که به هشت کشور خریدار نفت آن داده شده است بهتر از حد انتظار است، در نتیجه حداقل تا الآن نشانه‌ای مبنی بر کاهش زیاد در تولید نفت به‌چشم نمی‌خورد. طبق اطلاعات اوپک، تولید ایران در ماه اکتبر ۳.۳ میلیون بشکه در روز بود. تولید ایران در گذشته به ۳.۸ میلیون بشکه رسیده بود، بنابراین ظرفیت ایران این مقدار است البته تا زمانی که مشتری برای نفتش داشته باشد.

تولید ماه اکتبر عربستان سعودی بدون شک بسیار بالا بوده است، در واقع ۱۰.۶۳۰ میلیون بشکه در روز. وزیر نفت عربستان بدون اشاره به ارقام کاهش تولید برای افراد خاص گفت که میزان کاهش تولید عربستان ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود، بنابراین ۱۰.۱ میلیون بشکه برایش باقی می‌ماند که دقیقاً میانگین تولید آنها در سه‌ماهه دوم ۲۰۱۸ است و بسیار بالاتر از تولیدشان در سه‌ماهه اول امسال.

کاهش تولید اوپک قرار است از اول ژانویه اجرایی شود. البته انتظار نمی‌رود فوراً در همان یک روز صورت گیرد، مثلاً الکساندر نواک گفت که ماه‌ها طول می‌کشد روسیه به این مقدار کاهشی که قول داده برسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.