پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

قیمت گذاری غیرمعمول نفت عربستان، تجار را گیج کرد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، افزایش قیمت رسمی عرب لایت عربستان برای عرضه در ماه می به میزان ۱۰ سنت و رساندن آن به یک دلار و ۲۰ سنت بالاتر از متوسط قیمت نفت عمان و دوبی با فرمول قیمت گذاری شرکت آرامکو تطابق ندارد. فعالان بازار نفت انتظار داشتند شرکت آرامکو بین ۵۰ تا ۶۰ سنت در هر بشکه قیمت نفت عرب لایت خود را در بازار آسیا کاهش دهد.

یک تاجر نفتی در یک شرکت آمریکایی گفت: «این نحوه قیمت گذاری بسیار غیرمعمول است… قیمت اعلام شده در راستای شیوه قبلی برآورد قیمت ها نیست.»

قابلیت پیش بینی قیمت نفت عرضه شده از سوی تولید کنندگان مختلف به پالایشگاه ها این امکان را می دهد تا برای خریدهای ماه های آتی خود برنامه ریزی کنند.

شرکت آرامکوی عربستان معمولا هر ماه قیمت نفت عرب لایت خود را بر رقمی مابین قیمت نقدی ماه اول و ماه سوم نفت خام دوبی که توسط موسسه اس اند پی گلوبال پلاتس منتشر می شود تعیین می کند.

یک تجار نفتی در یک پالایشگاه آمریکای شمالی گفت، شرکت آرامکو احتمالا سیاستی مشابه سیاست سال ۲۰۱۵ را اتخاذ کرده که در آن دیگر از تغییرات قیمتی نفت دوبی تبعیت نمی کند. شرکت آرامکو در خصوص این تغییر قیمت غیرمعمول نفت سبک خود اظهارنظری نکرده است.

باید دید که آیا در روزهای آینده دیگر تولید کنندگان منطقه نظیر ایران، عراق و کویت نیز از این روند غیرمعمول قیمت گذاری استفاده خواهند کرد یا نه. این کشورها معمولا از نحوه قیمت گذاری نفت عربستان به عنوان یک شیوه مرجع استفاده می کنند.

این نحوه جدید قیمت گذاری موجب شده تا شکاف قیمتی بین نفت عرب لایت و عرب هیوی ۳۰ سنت افزایش یابد و به ۳ دلار و ۲۵ سنت برسد که بیشترین شکاف قیمت از جولای ۲۰۱۶ تاکنون است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.