پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

قیمت نفت سر به فلک کشید/ رکورد ۳ ساله قیمت شکسته شد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از عصر نفت: روز سه‌شنبه، در حالی‌ که سرمایه‌گذاران بیش از پیش اطمینان یافتند که آمریکا و چین، اختلافات تجاری خود را از طریق مذاکره حل خواهند کرد، قیمت‌های نفت بیش از ۳ درصد جهش کردند. این درحالی صورت گرفت که تنش‌های خاورمیانه و تضعیف دلار هم به قیمت‌ها کمک کرد.

قیمت نفت برنت با جهش فوق‌العاده ۲.۳۹ دلاری یا ۳.۵ درصدی، در ۷۱.۰۴ دلار برای هر بشکه بسته شد. این بزرگترین رشد درصدی یک‌روزه قیمت نفت برنت، از ماه سپتامبر تا کنون است.

در معاملات بعد از بسته شدن بازارهای اصلی، قیمت نفت برنت به ۷۱.۳۴ دلار برای هر بشکه رسید که بالاترین رکورد آن از دسامبر ۲۰۱۴ تا کنون است.

قیمت هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۳.۳ درصد یا ۲.۰۹ دلار جهش کرد و در ۶۵.۵۱ دلار برای هر بشکه، به کار خود پایان داد.

بیل باروک، رییس بلولاین فیوچرز در شیکاگو، گفت: این یک روز فوق‌العاده دیگر بود. افت وحشت از جنگ تجاری، ژئوپولیتیک و تضعیف دلار، همگی در این اتفاق نقش داشتند.

تنها ظرف ۲ روز تجاری اخیر، قیمت هر دو شاخص نفتی، بیش از ۵ درصد جهش کرده است. هر دو شاخص افت‌های هفته گذشته خود را جبران کردند. هفته گذشته نگرانی‌ها از جنگ تجاری احتمالی بین بزرگترین اقتصادهای جهان، باعث شد قیمت‌ها بیش از ۴ درصد سقوط کنند.

فیلیپ استریبل، تحلیل‌گر آرجی‌او فیوچرز در شیکاگو، می‌گوید: تنش‌های خاورمیانه هم از قیمت‌ها حمایت کرد. بازارهای نفت با افزایش گمانه‌زنی‌ها در مورد ترامپ و سوریه، رشد کردند.

همچنین افت ارزش دلار که به پایین‌ترین میزان خود در نزدیک به ۲ هفته اخیر رسید، از قیمت‌های نفت خام حمایت کرد.

از سوی دیگر وزارت انرژی عربستان سعودی هم اعلام کرد، صادرات خود را پایین‌تر از ۷ میلیون بشکه در روز نگاه خواهد داشت تا سطح ذخایر انبارهای خود را به سطح نرمال برگرداند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.