پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

علت رشد قیمت نفت افزایش تقاضا است نه توافق اوپک

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، یک اصل کلی در مورد بازار کالاهایی مانند نفت وجود دارد که مردم عمدتا آن را در نظر نمی گیرند و آن اینکه این کالاها فروخته نمی شوند، بلکه خریداری می شوند. بعید به نظر می رسد که گام های بعدی در مورد قیمت نفت در دست اوپک باشد، بلکه بیشتر در گرو تقویت تقاضای مصرف کنندگان آمریکایی و سلامت اقتصاد جهانی است.

افزایش اخیر قیمت نفت از روند الگوی افزایش قیمت ها از اوایل سال ۲۰۱۶ به این طرف تبعیت می کند که عمدتا ناشی از رشد اقتصاد جهانی بوده است.

رکود بخش تولید در چین از اواخر سال ۲۰۱۴ تا اوایل سال ۲۰۱۶ منجر به کاهش قیمت نفت شده بود. در واقع آنچه موجب رشد قیمت نفت از سال ۲۰۱۶ به این طرف شده گسترش فعالیت های اقتصادی در جهان و رشد تقاضا برای خرید نفت بوده است.

در مقطع زمانی کنونی، و به رغم ریسک های تجاری موجود، با توجه به در پیش بودن فصل سفرهای تابستانی در آمریکا و چشم انداز مثبت رشد اقتصاد جهانی (حداقل از منظر صندوق بین المللی پول) به نظر می رسد که تقاضا همچنان بالا باقی خواهد ماند. به رغم قیمت های بالای نفت، با توجه به رسیدن نرخ بیکاری در آمریکا به ۴.۱ درصد و رشد دستمزدها، می توان انتظار داشت که تقاضا برای سوخت در این کشور در تابستان امسال بالا باشد.

اما در عین حال، تنش های تجاری بین آمریکا و چین و همچنین افزایش نرخ بهره در آمریکا که هر دو از عوامل کاهنده رشد اقتصادی به شمار می روند، می توانند منجر به کاهش قیمت نفت شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.