پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

عراق قرارداد توسعه میادین نفتی کرکوک را با بی پی امضا کرد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق گفت، شرکت دولتی نفت شمال عراق قراردادی برای افزایش ۳ برابری تولید نفت از میادین کرکوک در شمال این کشور با شرکت بی پی امضا کرده است.

وی گفت، این قرارداد در شهر بصره به امضا رسیده است.

بر اساس این قرارداد، شرکت انگلیسی بی پی ظرفیت تولید نفت در ۶ میدان نفتی واقع در منطقه کرکوک را مجموعا به بیش از یک میلیون بشکه در روز خواهد رساند که ۳ برابر ظرفیت تولید فعلی این منطقه است.

پس از بیرون راندن کردها از این منطقه، دولت بغداد در ماه اکتبر کنترل کرکوک را مجددا در اختیار گرفت. مذاکرات در خصوص این موافقتنامه چند روز پس از خروج کردها از کرکوک آغاز شده بود.

صادرات نفت از کرکوک که از طریق یک خط لوله از طریق ترکیه انجام می شد، پس از عملیات ارتش عراق برای بازپسگیری کرکوک از کردها متوقف شد.

عراق قصد دارد صادرات نفت کرکوک را از طریق کامیون به ایران آغاز کند، اما جاده منتهی به مرز هنوز از لوس وجود شبه نظامیان داعش پاکسازی نشده است.

شرکت بی پی در سال ۲۰۱۳ توافق کرده بود که در جلوگیری از کاهش شدید تولید نفت کرکوک به بغداد کمک کند. اما زمانی که ارتش عراق در مواجهه با پیشروی های داعش در شمال و غرب این کشور از هم پاشید، اقلیم کردستان در سال ۲۰۱۴ کنترل کرکوک را در اختیار گرفت.

بر اساس آمارهای بی پی، کرکوک یکی از بزرگترین و قدیمی ترین میادین نفتی خاورمیانه است که برآورد شده حدود ۹ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال در خود جای داده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.