پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صرفه‌جویی۷۶میلیون دلاری پاکستان در پی توافق با قطرگاز

روز سه شنبه در پاکستان اعلام شد که توافق طولانی مدت این کشور با شرکت دولتی قطرگاز باعث صرفه‌جویی ۷۶ میلیون دلاری پاکستان در مقایسه با نرخ روز بازار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از «انرژی امروز» : شواهدی که مقامات پاکستانی ارائه می‌دهند نشان می‌دهد توافق گازی این کشور با قطرگاز در ماه‌های سپتامبر، ژانویه و فوریه سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ و خرید گاز از قطر تحت توافق ۱۵ ساله سود بسیاری عاید پاکستان می‌کند.

هرچند این توافق دولت‌های قطر و پاکستان در داخل پاکستان با انتقادات بسیاری رو‌به‌رو بوده است.

آژانس خبری The News پاکستان نوشته است که صنایع پاکستان گفته بودند این توافق برای پاکستان بسیار گران تمام می‌شود.

اما داده‌هایی که شرکت LNG پاکستان (PLL) منتشر کرده است متفاوت از آن چیزی است که در پاکستان در جریان است.

مقامات پاکستانی می‌گویند که این قرارداد طولانی مدت برای واردات LNG را آغاز کرده و تجربه خرید در محل و کوتاه مدت را هم کسب می‌کند.

از سویی مقامات پاکستانی اعلام کرده‌اند که برای قرادادهای ۵ ساله اقدام می‌کنند و قرارداد ساخت دو ترمینال LNG هم در این کشور منعقد شده است.

دومین ترمینال LNG پاکستان سال گذشته به مرحله عملیاتی رسید و سالانه ۴.۵ میلیون تن واردات دارد.

در سال ۲۰۱۵، پاکستان اولین ترمینال خود را راه‌اندازی کرد. ظرفیت گازی‌سازی مجدد پاکستان به ۱.۲ میلیارد فوت مکعب در روز افزایش یافته است. انتظار می‌رود در ۵ سال آینده این کشور تبدیل به بازار ۳۰ میلیون تن در سال LNG شود.

همکاری گازی پاکستان و قطر درحالی اوج گرفته که خط لوله انتقال گاز ایران به این کشور با گذشت سال‌ها و علیرغم اقدامات و پیگیری‌های سیاسی و سرمایه‌گذاری طرف ایرانی، همچنان بلاتکلیف مانده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.